Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2020-09-04, godz. 12:33 Konrad Smuga w Festiwalowym Studiu Radia Opole Festiwalowe Studio Radia Opole odwiedził Konrad Smuga, który jest reżyserem tegorocznego koncertu "Opole na start", od którego rozpocznie się 57. KFPP w … » więcej 2020-09-03, godz. 17:02 Anna Jurksztowicz gościem "Rewirów kultury"! [FILM] W audycji gościliśmy Annę Jurksztowicz, wokalistkę i piosenkarkę, której występ jubileuszowy będziemy mogli oglądać 4 września w czasie 57. Krajowego… » więcej 2020-09-03, godz. 14:17 Krzysztof Cugowski świętuje 50 lat pracy na scenie Jubileuszowy recital Krzysztofa Cugowskiego usłyszymy w niedzielę (6.09) w ramach 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Artysta występuje na scenie… » więcej 2020-09-01, godz. 19:54 57. KFPP: Małgorzata Futkowska tworzy opolskie "Karolinki" Pierwszą opolską "Karolinkę" - statuetkę wręczaną podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu - wykonał w latach 60-tych Marian Nowak. Była to… » więcej 2020-08-26, godz. 21:00 W Galerii Studnia w Krapkowicach- Małgorzata Pacion opowiada o Stowarzyszeniu Twórców i Artystów "Pasja", Maria i Dariusz… O Stowarzyszeniu Twórców i Artystów "Pasja" w Krapkowicach (którego prezesem jest Adam Holinej) opowiada Małgorzata Pacion. Zaprasza nas także do Galerii… » więcej 2020-08-26, godz. 21:00 Rozmowa o książce "The Formation of Urban Spaces Around the World. A History of Planning and Building of Cities" z autorem… Właśnie w Wydawnictwie Uniwersytetu Opolskiego ukazała się pozycja "The Formation of Urban Spaces Around the World. A History of Planning and Building of Cities"… » więcej 2020-08-24, godz. 21:00 Dlaczego warto czytać klasykę?- rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem Wakacyjny Festiwal Stolica Języka Polskiego, który odbył się w Szczebrzeszynie, był nie tylko literackim świętem, ale także pogłębioną dyskusją na… » więcej 2020-08-21, godz. 20:54 Roman Szczepanek o tegorocznej odsłonie Songwriters Festival W piątkowych Rewirach Kultury spotkaliśmy się z Romkiem Szczepankiem - Prezesem Stowarzyszenia Kulturalne Opole. Przed nami kolejna odsłona Songwriters Festival… » więcej 2020-08-17, godz. 20:33 Joanna Ojdana "Rewiry Kultury" (17.08.2020) W poniedziałkowych Rewirach Kultury spotkaliśmy się z Joanna Ojdaną - pełniącą obowiązki dyrektor w Muzeum Śląska Opolskiego. Głównym tematem naszej… » więcej 2020-08-17, godz. 14:07 Andrzej Nowak "Rewiry Kultury" (14.08.2020) "Drewniane kościoły Opolszczyzny" to wystawa, którą można oglądać w Muzeum Wsi Opolskiej. Powstała z inicjatywy grupy Opolskie Dziouchy, a my rozmawialiśmy… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »