Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Dorota Kędzierzawska o swoich mistrzach, bohaterach…
2018-03-22, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Dorota Kędzierzawska o swoich mistrzach, bohaterach, wspomnieniach

Akhmed Sardalov (Liapa), Jewgienij Ryba (Waśka) i Oleg Ryba (Pietia) [fot. Kid Film, "Jutro będzie lepiej"]
Akhmed Sardalov (Liapa), Jewgienij Ryba (Waśka) i Oleg Ryba (Pietia) [fot. Kid Film, "Jutro będzie lepiej"]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Danutą Kedzierzawską
Dorota Kędzierzwska to reżyserka i scenarzystka, której filmy tj. „Pora umierać”, „Wrony” , „Jutro będzie lepiej” były szeroko dyskutowane.

Justyna Dziedzic pytała reżyserkę o to jak podchodzi do materiału filmowego. - Staram się uciekać od analizowania i teoretyzowania. Wydaje mi się że każdy ma swoją drogę w dojściu do tego co chce przekazać i w jaki sposób na ekranie. W momencie, w którym będę za bardzo chciała się dowiedzieć czegoś i o sobie, włożyć w pewne schematy, klatki, wszystko uporządkować to wtedy mogłabym stracić pewną świeżość. Ja bardziej emocjonalnie staram się szykować do filmu. To nie jest tak, że mniej wiem o swoich bohaterach ale inaczej. – dodaje Kędzierzawska.

Reżyserka pochodzi z twórczej rodziny. - Mama pracowała w Se-ma-forze od samego początku do samego końca. Międzyczasie pałętałam się w telewizji, bo niektóre filmy były produkcją telewizyjną, ale robione były w Se-ma-forze. Se-ma-for jako taki nie odegrał pewnie w moim życiu aż takiej roli. Był związek z moją mamą i bycie na planie. Najważniejszy był sam klimat i to jak ludzie przeżywali zrobienie najdrobniejszego filmu, wydawałoby się błahego. Od kierownika produkcji, po panią księgową i potem wszystkich ludzi na planie. To było niesamowite i do takiego klimatu bardzo tęsknię. Teraz nie często udaje się to przywrócić. – dodaje reżyserka.

Zobacz także

2020-11-02, godz. 21:00 Z Zytą Rudzką, pisarką, o "Tkankach miękkich" Rozmawiamy z Zytą Rudzką- pisarką i dramatopisarką. Jest przedostatnia powieść "Krótka wymiana ognia" otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, weszła do… » więcej 2020-10-28, godz. 14:23 Czy trzeba sprzedawać śnieg Eskimosom? Rozmowa z dr. Radosławem Walczakiem O kulturze pracy rozmawialiśmy z dr. Radosławem Walczekiem z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Obszarem jego zainteresowań badawczych są indywidualne… » więcej 2020-10-21, godz. 21:00 Wojciech Bonowicz o swojej nowej książce "Tischner. Biografia" Wojciech Bonowicz, który gościł 20 października 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (w ramach projektu "Wpadnij w bibliosieć") napisał książkę… » więcej 2020-10-14, godz. 21:00 "Podróż (nie) możliwa"- wystawa opolskiej artystki- Marii Bitki Maria Bitka, opolska artystka, doktorantka ASP we Wrocławiu. Posługuje się różnymi mediami, tworzy performance, instalacje, obiekty, często dokumentacja… » więcej 2020-10-23, godz. 20:32 Filozoficznie o strachu. Rozmowa z dr. Piotrem Leśniakiem Mówi się, że strach ma wielkie oczy. A czego na przestrzeni wieków bali się filozofowie? Jakie strategie radzenia sobie z lękiem proponowali? Dla kogo strach… » więcej 2020-10-22, godz. 11:30 Sztuka jak lekarstwo. Rozmowa z Magdaleną Szul-Frydą Sztuka może leczyć. To także znakomity sposób na rozładowanie gniewu, frustracji czy stresu. W czasach, gdy przekazy medialne generują w nas permanentny… » więcej 2020-10-09, godz. 20:37 O praniu, stole i kobiecie. Bettina Bereś o twórczości swojej mamy w GSW w Opolu Maria Pinińska-Bereś jest uznawana za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Związana z Krakowem rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji… » więcej 2020-10-06, godz. 11:56 Marek Berezowski, Agnieszka Plech i Grzegorz Hussak o 10. Opolskim Festiwalu Fotografii "To nie jest czarny łabędź" - o tej wystawie opowiadał fotograf i antropolog kultury - Marek Berezowski. To jeden z gości 10. Opolskiego Festiwalu Fotografii… » więcej 2020-10-02, godz. 19:54 Natasza Sołtanowicz o premierze "Miejskich Ziółek" w Opolu W "Rewirach kultury" rozmawialiśmy o premierze "Miejskich Ziółek". Gościem była reżyserka Natasza Sołtanowicz. Przedstawienie zostało zrealizowane przez… » więcej 2020-09-30, godz. 10:21 Od sztuki cyrkowej do sztuki życia. Rozmowa z Krzysztofem Riewoldem Sztuki cyrkowe to jego super moc! Za jej sprawą podróżuje po całej Polsce i odwiedza zagraniczne festiwale. Prowadzi także zajęcia dla dzieci i młodzieży… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »