Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest…
2017-10-03, 19:00 Autor: Justyna Dziedzic

Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie!

Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Posłuchaj cz.1 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.2 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.3 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.4 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.5 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Ich szkło gościło w domach milionów Polaków. Wynalazcy, eksperymentatorzy i twórcy przemysłowi. Dzięki nim tania namiastka kryształu w domach Polaków zyskała wartość sztuki użytkowej. Ich prace podziwiać można w muzeach regionalnych, narodowych w Polsce, ale również światowych w Berlinie, Pradze i Nowym Jorku. Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to artyści szkła prasowanego i porcelany. Urodzili się na Opolszczyźnie w latach 30 tych, ale witalności może pozazdrościć im niejeden młody człowiek. Poznali się na artystycznych studiach w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (współcześnie Akademia Sztuk Pieknych). Ukończyli Wydział Szkła i Grafiki.
Artystka projektowała w katowickich zakładach porcelany „Bogucice”.
Jan Drost początkowo trafił do zakładów optycznych. Potem projektował w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Żona dołączyła do twórców w Ząbkowicach. Dzięki staraniom jej męża powstał tam Ośrodek Wzornictwa.
Linia szklanych naczyń Radiant, który stworzył z małymi koralikami w różnych kolorach zaskakuje projektantów po dziś dzień. Linia Diatret z kolei ma ażurowe wykończenie na obrzeżach i również podziwiana jest w całej Europie.

Swoje życie związali z projektowaniem szła prasowanego i porcelany.
Dziś artyści spędzają emeryturę w pod opolskim Pokoju, gdzie mieszkają wśród sowich grafik, obrazów i rzeź, a ich życie wciąż toczy się wokół sztuki.

Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to małżeństwo artystów, którzy tworzyli unikatowe projekty szkła artystycznego. Ich pomysły trafiały do masowej produkcji, a stamtąd do wielu polskich domów. Przeciętny Polak podawał w nich sałatkę jarzynową, a dziś dzieła te osiągają zwielokrotnioną wartość i prezentowane są na wystawach designu w Japonii, Nowym Jorku czy Skandynawii.

Małżeństwo artystów, mimo przeżytych blisko 90 lat, wciąż tworzy i cieszy się niezwykłą witalnością. Mieszkają w Pokoju, gdzie odwiedziła ich Justyna Dziedzic by zapytać o eksperymenty, które przeprowadzali na szkle.

W reportażach pojawi się również głos historyk sztuki dr Joanny Filipczyk, która opowie o wzornictwie przemysłowym lat 60. i 70. oraz walorach artystycznych projektów Drostów. Wspomnimy znane projekty tj. Diatret czy Asteroid.
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 1
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 2
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 3

Zobacz także

2020-12-24, godz. 01:09 Izabela Jasińska o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś Z Izabelą Jasińską, etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego rozmawiamy o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś- o znaczeniu świątecznego drzewka… » więcej 2020-12-23, godz. 21:00 Iwona wylęgała o znaczeniu kolęd Rozmawiamy z etnomuzykolożką, opolską animatorką kultury- Iwoną Wylegałą, o śpiewie kolęd, o ich znaczeniu, o sensach opowiadania świata, które niosły… » więcej 2020-12-23, godz. 12:06 Agnieszka Kimla o Bożym Narodzeniu w Meksyku Tuż przed Bożym Narodzeniem połączyliśmy się na naszej antenie z opolanką mieszkającą w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała… » więcej 2020-12-22, godz. 21:07 Podróż jak oddech. Rozmowa z Moniką Doroszkiewicz Mówi o sobie, że mieszka "jedną nogą" w Amsterdamie... tylko jedną, bo długo w miejscu nie usiedzi. Jest przewodniczką turystyczną po stolicy Holandii… » więcej 2020-12-16, godz. 21:04 Rozmowa o projekcie "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu- z Michaliną Butkiewicz i Cecylią… W tym roku trwa już 4 edycja projektu "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2020-12-16, godz. 21:00 Michał Kosel, opolanin, wydał kolejną książkę: "Gorzka prawda o przedsiębiorczości. Dlaczego dobrzy ludzie nie… Jak odnaleźć pasję i na niej zarabiać? Jak radzić sobie w obecnej sytuacji, czy to dobry czas, by założyć przedsiębiorstwo? Czy myślenie o życiu zawodowym… » więcej 2020-12-13, godz. 21:00 Zbigniew Rokita o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Z reporterem Zbigniewem Rokitą rozmawiamy o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Wędrujemy w czasie, wokół historii, mitologii- wydobywając… » więcej 2020-12-22, godz. 11:11 Wypatrując światła. Rozmowa z Natalią Szczerbą Tym razem w "Rewirach Kultury" odwiedziliśmy Natalię Szczerbą, która mieszka na północny Norwegii. Nasza rozmówczyni przemierza ją z aparatem fotograficznym… » więcej 2020-12-16, godz. 13:52 Rajskie plaże i czarownicy. Podróż na Bali z Adamem Nitką W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Adamem Nitką, który wraz z rodziną osiadł na Bali. Turystom stara się pokazać tę indonezyjską wyspę… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Maria Ołdak- opolska artystka- o "Muzycynie", a także o nowych publikacjach i działalności Towarzystwa Muzycznego w… Marią Ołdak, znana skrzypaczka, opolska artystka łączy muzykę z medycyną, literaturą, edukacją i działalnością społeczną, jest także prezeską Towarzystwa… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »