Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Tomasz Kwiatek o rynku prasowym
2016-01-13, 13:11 Autor: Ireneusz Prochera

Tomasz Kwiatek o rynku prasowym

Tomasz Kwiatek [fot. Adam Szostok]
Tomasz Kwiatek [fot. Adam Szostok]
NGO [fot. Adam Szostok
NGO [fot. Adam Szostok
Rynek prasowy w Polsce ma długą i chlubną tradycję. Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zamykający dla informacji pospolitej – to najstarsza zachowana polska, periodyczna gazeta, wydana po raz pierwszy w Krakowie 3 stycznia 1661.

Na przestrzeni wieków pojawiały się kolejne tytuły, część z nich przetrwała próbę czasu, część upadła. Natomiast bez wątpienia, w ostatnich czasach rynek medialny przechodzi największą próbę za sprawą konkurencji mediów elektronicznych i internetu. Staje się też przedmiotem kontrowersji.

Wśród czytelników, ocena gazet przebiega według linii sympatii politycznych. Pojawiają się zarzuty, zresztą nie tylko pod adresem gazet, że media coraz częściej rozmijają się z prawdą, że nie oddają wiernie rzeczywistości, a coraz częściej starają się ją aktywnie kształtować.

O problemach prasy, także tej lokalnej, mówił Tomasz Kwiatek, dziennikarz i wydawca Nowej Gazety Obywatelskiej. Czy polscy wydawcy powinni podkreślać swoją narodowość, jak to zaproponowano ostatnio?

Zobacz także

2016-05-30, godz. 23:00 Łukasz Grad o studenckiej telewizji SETA Przez lata media studenckie kojarzyły się głównie ze słowem pisanym i mówionym. Znakiem naszych czasów, jest pojawienie się także studenckich telewizji… » więcej 2016-05-25, godz. 12:32 Bogusław Feliszek m.in. o tym, jak konflikt wokół powiększania Opola przenosi się do sieci Coraz powszechniejsza staje się opinia, że jak kogoś nie ma w sieci, to nie istnieje. Czy to kolejny z bon motów , które dobrze brzmią, ale nie wytrzymują… » więcej 2016-05-16, godz. 16:20 Dr Marek Chyliński o etyce mediów i etyce dziennikarskiej Co jakiś czas pod adresem dziennikarzy daje się słyszeć oskarżenia, że działają nieetycznie. Kiedy jednak przychodzi do zdefiniowania tego pojęcia, była… » więcej 2016-05-10, godz. 12:00 Red. Marta Mandżak o portalu "Siostra Ania" Blogi i strony internetowe są coraz częściej pierwszymi miejscami, do których sięgamy w poszukiwaniu potrzebnej wiedzy. Gościem dzisiejszego programu jest… » więcej 2016-05-08, godz. 12:00 Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez Granic Nie milkną echa raportu dotyczącącego wolności słowa na świecie, który opublikowała organizacja Reporterzy Bez Granic . W rankingu 180 państw Polska spadła… » więcej 2016-05-06, godz. 12:00 Red. Wacław Radziwinowicz: korespondent nie jest po to, aby zginąć Wacław Radziwinowicz w 1997 został stałym korespondentem Gazety Wyborczej w Rosji. I był nim, aż do grudnia ubiegłego roku, gdy cofnięto jego akredytację… » więcej 2016-05-04, godz. 10:45 Paweł Szpala o blogu "Człowiek Przygoda" Paweł Szpala, podróżnik i jednocześnie autor blogu „Człowiek Przygoda”, opowiedział na naszej antenie o swojej pasji. Bloger zaprasza do zobaczenia świata… » więcej 2016-05-01, godz. 08:00 Dr Kamil Minkner o filmach "dziennikarskich" Wśród filmów nagrodzonych w tym roku Oskarem znalazł się Spotlight" , który uznano za najlepszy film 2015 roku. Spotlight przedstawia historię śledztwa… » więcej 2016-04-29, godz. 08:00 Krzysztof Szymczyk: obyś cudze błędy poprawiał! Kiedyś w redakcjach prasowych była to jedna z najważniejszych postaci. Dziś, coraz częściej tnąc koszty, właściciele gazet stawiają raczej na edytory… » więcej 2016-04-26, godz. 09:33 Red. Krzysztof Ogiolda: dziennikarz pomaga zobaczyć to, czego inni nie widzą Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Organizatorzy spodziewają się, że mogą w nich wziąć udział nawet dwa miliony ludzi. To jednak nie tylko… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »