Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-03-17, 12:11 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019!
Minister spraw zagranicznych rokrocznie przedstawia w Sejmie informację dotyczącą celów polskiej dyplomacji w danym roku. Opolskich polityków poprosiliśmy o skomentowanie wygłoszonego w czwartek (14.03) exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza.
Piotr Wach (Nowoczesna) podkreślał, że polityka zagraniczna powinna być analizowana w dłuższej perspektywie. Oceniając więc cały okres rządów PiS stwierdził, że „to jest jedna wielka katastrofa”. Wskazywał, że Polska została sprowadzona na margines Unii Europejskiej.

Reprezentująca Solidarną Polskę Małgorzata Wilkos podkreślając spójną wizję polskiej polityki zagranicznej, zwróciła uwagę na „świetną współpracę MSZ z prezydentem”. Zaznaczyła, że „Polska odzyskuje rolę lidera w tej części Europy”.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej z satysfakcją wskazał na fakt wyeksponowania w wystąpieniu min. Jacka Czaputowicza współpracy z Niemcami: „Po kwestiach związanych z NATO i UE, następny akapit dotyczył partnera niemieckiego. Wskazano Niemcy jako najważniejszego gospodarczo sąsiada i partnera w UE”.

Jako zrównoważone, określił exposé ministra spraw zagranicznych Piotr Pancześnik z Porozumienia. Zaakcentował trzy główne cele polityki wskazane przez szefa MSZ: „współdziałanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, dobre stosunki z Niemcami i strategiczny sojusz z USA”.

Sławomir Kłosowski (Prawo i Sprawiedliwość) stwierdził, że „sytuacja Polski po wieloletnim okresie dryfów w Europie zaczyna się zmieniać, ewoluować”. Zaznaczył, że dostrzega to m.in. na korytarzach Parlamentu Europejskiego, gdy posłowie innych państw pytają polskich eurodeputowanych o zdanie w ważnych kwestiach europejskich.

Reprezentujący Platformę Obywatelską Tomasz Kostuś wskazywał na fakt „skonfliktowania Polski ze wszystkimi sąsiadami”. Krytykował „podwieszenie się tylko pod Amerykanów”. Mówiąc o samym exposé stwierdził, że „było dobre, dobrze sprzedane, ale jak wyciśniemy marketing i fajerwerki, to mamy do czynienia ze smutną rzeczywistością”.

Robert Tistek (Kukiz’15) krytykował brak działań rządowych w sprawie ustawy dotyczącej żydowskiego mienia bezspadkowego (amerykańska ustawa 447). Podkreślił, że „to Polonia amerykańska działała, żeby Polska była wyłączona z tej ustawy”. Krytycznie odniósł się również do wycofania się przez władze polskie z części zapisów ustawy o IPN.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że polityka zagraniczna obecnego rządu to jedna z przyczyn wejścia jego ugrupowania do Koalicji Europejskiej. „Nie możemy zgodzić się na to, jak reprezentowana jest Polska, jak bronione są interesy Polski na arenie międzynarodowej”.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Ryszard Galla (MN),
  • Sławomir Kłosowski (PiS),
  • Antoni Konopka (PSL),
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Robert Tistek (Kukiz'15),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 17 marca 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2022-05-15, godz. 12:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała… » więcej 2022-05-08, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej… » więcej 2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Wojciech Rajchel i Paweł Kampa "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. O tym jak zmieniają się obchody Święta Pracy, jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy i postulatach związków zawodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Rajchlem… » więcej 2022-04-24, godz. 12:26 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach… » więcej 2022-04-18, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" z 18 kwietnia 2022 r. Śmigus Dyngus, Lany Poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny - nazw wiele, ale łączy je jedno: tego dnia obecna jest wśród nas tradycja oblewania się wodą… » więcej 2022-04-17, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" o polskich i ukraińskich zwyczajach Wielkanocnych (17 kwietnia 2022 r.) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o świętach w Polsce i w Ukrainie. Wielkanoc obchodzona jest w dwóch różnych terminach i to największa różnica… » więcej 2022-04-10, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 10 kwietnia 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej wspólnie z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i nowych okolicznościach w tej sprawie, tzn. słów… » więcej 2022-04-03, godz. 14:14 "Niedzielna Loża Radiowa" z 3 kwietnia 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy: Jan Chabraszewski (PiS), Stanisław Rakoczy (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Jarosława Szóstka (OdNowa), Wojciech Komarzyński… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »