Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 22 maja 2022 r. - zobacz…
2022-05-22, 12:09 Autor: aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja Europejska zdecydowała w środę (18.05) że pięć krajów, które poniosły najwięcej kosztów w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy dostanie 248 mln euro. Te państwa to Polska, Rumunia, Węgry, Słowacja i Czechy. Polska ma dostać 150 mln, z czego pierwsza transza będzie wynosić 50 mln euro. Apel w sprawie uruchomienia dodatkowych środków na uchodźców wy stosował miesiąc temu premier Mateusz Morawiecki, oszacował wtedy, że koszty utrzymania uchodźców wynoszą 11 mld euro.

- To jedna z wielu decyzji Komisji Europejskiej, pod koniec kwietnia komisarz ds. wewnętrznych zakomunikowała, że ma 2 mld euro do wykorzystania. To są środki nie zostały wykorzystane przez Polskę z Funduszu Spójności z poprzedniej perspektywy. 540 mln zostało udostępnione w formie prefinansowania. Mieliśmy decyzję w sprawie uruchomienia płatności zaliczkowych z funduszu REACT-EU i to są pieniądze, z których Polska może korzystać, pod warunkiem, że się za to zabierze - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Dodał, że kwota o której mówił premier, czyli 11 mld euro jest wysoce przesadzona.

Wojciech Komarzyński powiedział, że pomoc z UE jest potrzebna i przypomniał, że Turcja dostała dostała szybciej i dalej idące działania kiedy borykała się z kryzysem migracyjnym.
- Krok w dobrym kierunku, ale pomoc niewystarczająca. To nie powinno być ostatnie zdanie. Działania muszą być zdecydowanie szersze i tempo postępu działań musi być zdecydowanie szybsze - uważa przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

- Oczywiście to pieniądze niewystarczające, jestem przekonany, że będzie ich więcej, że będzie specjalny program pomocowy. To się musi wyklarować, bo relokacja trwa - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Potrzeba bardzo dużej aktywności i dobrych relacji z Unią, żeby te środki jak najszybciej do Polski wpłynęły - dodał polityk.

- Dla mnie ta suma to ochłap rzucony państwom Europy Środkowo-Wschodniej, które pokazały czym na prawdę jest wspólnota europejska i wspólnota wartości - Stwierdził Jan Chabraszewski z Prawa i Sprawiedliwości. - To co przyznała Komisja Europejska i popatrzymy na poprzedni kryzys migracyjny, Turcja otrzymała 6 mld euro. Pomagamy braciom Ukraińcom przyjmując ich do społeczeństwa, nie robimy enklaw.

Poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że zaraz po wybuchu wojny KE powiedziała, że może Polska korzystać ze środków EFS. - Musimy spojrzeć na UE jako instytucję odpowiedzialną za finanse publiczne. UE jest w przededniu nowego okresu programowania. Trzeba wykorzystać te środki, które są wolne do dyspozycji i zadbać o to, żeby w następnym okresie programowania były środki na dalsze wsparcie, utrzymanie Ukraińców - powiedział.

Szymon Godyla z Nowoczesnej przypomniał, że problem z przyznawaniem pieniędzy z UE do Polski jest szerszy wskazując na sprawę Krajowego Planu Odbudowy.
- Mam wrażenie, że UE celowo daje mniejszymi partiami pieniądze, ale na pewno one nie będą takie, że nie wystarczą zapewnić pomocy Ukraińcom. Unii zależy, żeby oni się zasymilowali i pracując w granicach UE wypracowywali pieniądze, które przeznaczą na swoja rodzinę i niejako pomogą w odbudowie Ukrainy - mówił w programie Szymon Godyla.

Piotr Pancześnik z OdNowy mówił, że Unia w sytuacjach kryzysowych nie do końca się sprawdza. - Pasmo kryzysów jakie nas dotyka (od kryzysu finansowego poprzez covid i kryzys migracyjny) powinna Unia zagwarantować sobie w budżecie pewną pulę do uruchamiania natychmiast, taki fundusz rezerwowy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - mówił przedstawiciel OdNowy.


Drugi temat poruszony w Niedzielnej Loży Radowej to sprawa pieniędzy Krajowego Planu Odbudowy. Posłuchaj gorącej dyskusji o tym czyja to wina, że fundusze jeszcze do Polski nie trafiły!

Zobacz także

2022-01-16, godz. 12:49 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku Opolscy politycy dyskutowali dziś m.in. o nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazwanego „Lex Czarnek”. W myśl nowych przepisów, które w czwartek… » więcej 2022-01-09, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (09.01.2022) - zobacz i posłuchaj! - Czy Zjednoczona Prawica wyrzuci element swojego układu jakim jest Solidarna Polska? To jest bajanie opozycji, która liczy na to, że prawica się poróżni… » więcej 2022-01-06, godz. 12:05 Ks. Mateusz Buczma o istocie Święta Trzech Króli [FILM] Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce, także w Opolu, przejdą Orszaki Trzech Króli. I właśnie w tym świątecznym dniu gościem… » więcej 2021-12-28, godz. 14:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (02.01.2022) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W pierwszej po Nowym Roku Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy podsumowali to co się działo w 2021 roku. Każdy zaprezentował ich zdaniem najważniejsze… » więcej 2021-12-26, godz. 12:01 Krzysztof Barabosz w "Świątecznej Loży Radiowej" 26 grudnia 2021 r. Kawa uważana, za najdroższą na świecie, wcale nie jest najdroższa, ani najsmaczniejsza. To tylko mit i marketing zakrojony na szeroką skalę. Kawa po turecku… » więcej 2021-12-25, godz. 12:13 Monika i Lesław Adamczykowie w "Świątecznej Loży Radiowej" (25.12.2021) Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany z rodziną... Warto więc w tak wyjątkowym dniu zastanowić się nad kondycją rodziny, a konkretnie… » więcej 2021-12-19, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Sejm przyjął w piątek poprawkę do projektu budżetu na rok 2022 zmniejszającą o 39,8 mln zł subwencję na naukę języka niemieckiego. Środki te zostaną… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.)… » więcej 2021-12-05, godz. 12:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, że mechanizm "pieniądze za praworządność" jest zgodny z prawem. Uznał też, że skargi Polski i Węgier na ten mechanizm… » więcej 2021-11-28, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych rozmawiali dziś o funduszu kompensacyjnym i innych pomysłach na walkę z pandemią. Pomysł funduszu wypracowano… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »