Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » 'Spięcie' - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2022-01-25, 17:05 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: prof. Bogdan Musiał, Iwo Bender i prof. Włodzimierz Bernacki

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W ostatnim czasie najgorętszym tematem na arenie międzynarodowej jest sytuacja na Ukrainie, a mówiąc bardziej precyzyjnie - na granicy ukraińsko-rosyjskiej. I właśnie o tym wszystkim, co wiąże się z kryzysem rosyjsko-ukraińskim w kontekście NATO, Niemiec, USA i oczywiście Polski, Michał Rachoń i Piotr Cywiński rozmawiają z zaproszonymi gośćmi: prof. Bogdanem Musiałem, Iwo Benderem i prof. Włodzimierzem Bernackim.
- Niemcy nie są przyjaciółmi Ukrainy, dla Niemiec partnerem nigdy nie był Kijów tylko Moskwa - mówił w programie "Spięcie" prof. Bogdan Musiał. - Od dziesiątek lat Niemcy postrzegają Ukrainę jako strefę wpływów Moskwy. Niemcy zawsze mieli w głowie interes Moskwy. Niedawno doradca kanclerz Merkel jasno powiedział w wywiadzie, że Merkel nigdy nie zrobiła niczego co by przeszkadzało interesom Putina na Ukrainie. Niemiecki rząd wystawił Ukrainę na talerzu Putinowi, a Putin zobaczył, że sytuacja dojrzała do tego, żeby zrealizować swój długofalowy cel, jeszcze w obliczu sytuacji geopolitycznej, gdzie w Waszyngtonie jest Biden, który chyba nie do końca rozumie co się dzieje. Po niemieckiej stronie jest kanclerz Scholz, jest SPD, czyli najbardziej proputinowska partia, która ma przecież wpływ na rządzenie - mówił prof. Musiał.

- Weźmy pod uwagę co Niemcy robiły w przeszłości, czyli Nord Stream 1 i 2. Ta akcja odciągania Ukrainy od Zachodu to jest systematyczna i długa praca - mówił prof. Musiał i wspomniał byłego kanclerza Gerarda Schroedera. - Nazwać go lobbystą Putina to za mało - stwierdził.

- A jak Pan rozumie serię wydawałoby się drobnych incydentów, ale o dużym znaczeniu: weto dla eksportu przez Estonii broni na Ukrainę, szokujące trasy samolotów brytyjskich, które omijały niemiecką przestrzeń, żeby dostarczyć broń na Ukrainę, wypowiedzi minister spraw zagranicznych i nie tylko, że Niemcy nie chcą przykładać ręki do dostarczania broni na Ukrainę i jeszcze jedno: jeden z korespondentów niemieckiej telewizji stwierdził wprost, że szwedzkie czołgi na szwedzkiej wyspie Gotlandia, stanowią zagrożenie dla interesów Federacji Rosyjskiej - zapytał redaktor Michał Rachoń.

- To jest może psychologiczne, ale tu trzeba zwrócić uwagę na sojusz geopolityczny i energetyczny - mówił prof. Musiał. Zwrócił uwagę, że w latach 90. Związek Sowiecki nie mogąc zagospodarować surowców, czyli ropy naftowej i gazu, był skazany na technologię z Zachodu. - Niemcy im to dostarczali, zrobili z tego legendę o nowej polityce wschodniej, która jakoby miała doprowadzić do upadku komunizmu. Ta nowa polityka wschodnia to sojusz energetyczny, który do dzisiaj trwa i tylko dzięki niemu Putinowi udało się skonsolidować Rosję - mówił prof. Musiał.

W dalszej części programu wypowiadał się Iwo Bender, historyk, politolog i publicysta.
- Nie jest dobrze. Niemcy wolą dogadywać się z Rosją, mając kraje buforowe między sobą, niż rzeczywiście próbować wspólny europejski dom - stwierdził gość programu "Spięcie".

- Obawiam się, że Ukraina utraci część terytorium, Niemcy ogłoszą sukces, że dzięki dialogowi udało się zapobiec wojnie, a Rosja "odkroi" sobie kawałek terytorium - mówił redaktor Piotr Cywiński.

- Mamy trochę taką sytuację, w której "złapał Kozak Tatarzyna..." - stwierdził Iwo Bender. - Owszem, Niemcy odnoszą doraźne korzyści, ale uzależniają się od Rosji. Być może to wynika z myślenia z XIX lub z połowy XX wieku o strefach wpływów, a nie o równouprawnieniu suwerennych państw. Być może wynika to z naiwności, ale pamiętajmy że Związek Radziecki budował bardzo silną siatkę szpiegowską, korzystając ze współpracy z towarzyszami ze Stasi, którzy wiemy, że penetrowali ludzi z najwyższych kręgów rządów niemieckich - mówił Iwo Bender.

Kolejnego komentarza do obecnej sytuacji geopolitycznej udzielił prof. Włodzimierz Bernacki, były poseł i senator, obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Jak powinna zachować się Polska? - Polska ma do odegrania wielką rolę. W mojej opinii, ten moment przerzucania wojsk z Europy Zachodniej do Rumunii czy Bułgarii, pokazuje, że Trójmorze nie tylko może, ale powinno odegrać kluczową rolę - mówił prof. Bernacki.

- Były prezydent USA Donald Trump podkreślał rangę i znaczenie tej przestrzeni militarnej, ekonomicznej i gospodarczej i teraz powinniśmy wystąpić z bezpośrednią inicjatywą, by te państwa mogły ważną rolę odegrać - mówił prof. Bernacki.

Zobacz także

2022-11-21, godz. 17:01 Ryszard Wilczyński o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, finansowaniu in vitro i skardze do Komisji Etyki Poselski… Gościem Otwartego Mikrofonu był poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. W programie komentował wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który w… » więcej 2022-11-21, godz. 17:30 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu, demokracji i przyszłorocznych wyborach W "Otwartym Mikrofonie" gościem była poseł i przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 53 Violetta Porowska. » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Magdalena Ogórek w politycznym podsumowaniu tygodnia Temat związany z eksplozją rakiety tuż przy granicy Polski z Ukrainą zdominował podsumowanie tygodnia red. Magdaleny Ogórek. - To tragedia przede wszystkim… » więcej 2022-11-18, godz. 17:50 Alicja Gawinek o wolontariacie seniorów - Nie ma ludzi niepotrzebnych! - zapewnia Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zachęcając seniorów do wstępowania… » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Marek Tomków o szczepieniach, brakach leków i bezpieczeństwie lekowym -Mówimy o bezpieczeństwie energetycznym. Mówimy o ropie, mówimy o gazie, energii elektrycznej. To jest odmieniane na wszystkie przypadki. A tak rzadko mówimy… » więcej 2022-11-17, godz. 17:03 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (17.11.2022) Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się w nadchodzących latach stopniowego spadku inflacji oraz spowolnienia gospodarczego. Mimo tego, w ich ocenie… » więcej 2022-11-16, godz. 17:30 Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole o wilkach w lasach, sprzedaży drewna opałowego i o tym, gdzie można nabyć dzicz… - Widać zwiększone zainteresowanie tzw. chrustem, czyli drewnem, które trzeba sobie samemu "wyrobić" w lesie w postaci gałęzi - potwierdza Jacek Boczar z… » więcej 2022-11-16, godz. 17:10 Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego - Jestem przeciwnikiem mówienia o symetrii i asymetrii w relacjach państwowych, gdy mowa o mniejszościach. A tu dodatkowo mamy do czynienia z nieporównywalnością… » więcej 2022-11-15, godz. 17:05 O zaskoczeniu po wyborach w USA i negocjacjach z Brukselą Ireneusz Prochera rozmawiał z Piotrem Goćkiem w cyklu "Co… Jaka lekcja dla polskiej polityki płynie z wyborów uzupełniających w USA? Jak wpłyną na dalszą karierę polityczną D.Trumpa? To jedna z kwestii poruszanych… » więcej 2022-11-14, godz. 18:40 Wiceminister MON Marcin Ociepa o programie zbrojeniowym i sojuszach strategicznych - Trzeba podejść do tematu z wielką pokorą, bo mówimy o wielkich pieniądzach, ale jest jedna rzecz droższa od najdroższych zakupów. Tą rzeczą jest wojna… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »