Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach…
2021-11-29, 11:30 Autor: Joanna Matlak

Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu migracyjnego i pracach senatu

Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu migracyjnego i pracach senatu
- Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w senacie w sprawie ochrony granic. Znowelizowana ustawa, która wyszła z sejmu umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Jedna z poprawek wprowadzona większością głosów senatorów przewiduje z kolei, że z zakazu byliby wyjęci dziennikarze. Ustawa wróci do sejmu, prawdopodobnie we wtorek znów zajmą się nią posłowie.
- Poprawki oceniam negatywnie i wyraziłem to w oświadczeniu. Mam nadzieję, że sejm je odrzuci - mówił nasz gość i wyjaśnił, że poprawka dotycząca obecności dziennikarzy "ośmiela różnych pseudodziennikarzy".

- Ci pseudodziennikarze nie relacjonują tego co się dzieje na granicy, oni tworzą rzeczywistość - mówił senator Czerwiński i stwierdził, że nie ma to nic wspólnego z interesem państwa polskiego.

- Wystarczy przecież podłożyć obraz, który jest ogólnie dostępny, udostępniają go poszczególne służby w tym Straż Graniczna - mówił senator. Zdaniem gościa Radia Opole "pseudodziennikarze" kreują rzeczywistość.

- Podawałem przykład, gdy próbowano zanęcić dzieci, które przebywały w jednym ośrodku Straży Granicznej rzucając im cukierki, żeby się zbliżyły, aby były lepsze ujęcia zdjęciowe. To jest niedopuszczalne, to jest odczłowieczanie ludzi, w tym przypadku dzieci uchodźców - mówił senator PiS. - Mam nadzieję, że wrócimy do zapisów, w której komendant straży może zezwolić danej redakcji na wstęp do strefy - dodał.

- Jest jeszcze jedna ważna poprawka, otóż zawężono obszar ochrony ze strefy nadgranicznej z 15 do 2-3 kilometrów. Mało tego; w tej chwili chronione są nadgraniczne obszary dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego, a pamiętajmy, że takie rzeczy mogą się powtórzyć nie tylko na granicy wschodniej, ale np. w województwie podkarpackim. Ustawa, która wyszła z sejmu daje ochronę na całym terytorium RP, broni strefy granicznej. A w poprawkach jest ochrona cząstkowa, a w dodatku tymczasowa, bo czas obowiązywania jest do 3 miesięcy - dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »