Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-11-18, 11:54 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł sprawdzić czy pracownicy są zaszczepieni

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.11.2021)
Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Nasi goście omawiali kwestie podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, który niedawno został podpisany przez prezydenta. Drugim tematem był projekt posłów PiS, by pracodawca mógł sprawdzić czy jesteśmy zaszczepieni.
- Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku, to na pewno osoby zarabiające mniej, będą miały korzyść. Jeśli chodzi o „nieodliczalność” od podatku dochodowego składki zdrowotnej, to dla osób na jednoosobowej działalności gospodarczej, które zarabiają relatywnie dużo w odniesienie do przeciętnej krajowej, to będzie minus. Ja się boję zmiany definicji nielegalnego zatrudnienia. Nowy Ład niesie ze sobą bardzo niebezpieczne zjawisko tzn. napiętnowania umów cywilno-prawnych - mówił Grzegorz Kuliś z BCC.

- Ja powiem po obywatelsku: to nie jest nowy ład, to jest nowy bezwład podatkowy. Te dwie ulgi czyli 30 tysięczna kwota wolna od podatku i podniesienie progu podatkowego… Nim to wejdzie w życie, to zostanie zżarte przez inflację – mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ. – To głęboka ingerencja w rynek pracy. Przedsiębiorca dopiero co ratował nasz kraj w okresie pandemii. To jest niedopuszczalne bez konsultacji społecznych – dodał.

- Pytanie czy jesteśmy w tym momencie na takim etapie otoczenia całej gospodarki żeby podejmować drastyczną decyzję czyli zmianę filozofii podejścia do podatków - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Rozmawiałem ze swoim księgowym, żeby przygotował mi optymalne przeorganizowanie przedsiębiorstwa, bo jestem mikroprzedsiębiorcą wiec mogę wybrać formę opodatkowania. Nie był mi w stanie tego powiedzieć i to jest największy mankament - dodał Pancześnik.

- Trudno się nie zgodzić z przedmówcami , ale żebyśmy wyciągnęli wnioski z przeszłości to bym przywołał profesora Witolda Modzelewskiego, bo pamiętamy, 25 lat temu wprowadzaliśmy ustawę o VAT - mówił dr Artur Żurakowski. - Mogę się pochwalić, bo później przez 2 lata kończyłem studia podatkowe, a potem nasi księgowi przez 20 lat wysłuchiwali płatnych interpretacji profesora. To przykład jak można działając na chybcika i w sposób nieprzemyślany, zrobić całej gospodarce dużo krzywd. Na dziś dając 6 tygodni księgowym i doradcom podatkowym to powiem, że oni dzisiaj nie mają pojęcia jak to konstruować – dodał.

Zobacz także

2021-11-03, godz. 13:04 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o nowym prezydium Rady Miasta, o nawiązaniu współpracy radnych opozycyjnych… - Ukształtowała się jakaś nowa większość, radni mają do tego prawo by przeprowadzać zmiany, ale ta kadencja w radzie miejskiej to prawdziwy rollercoaster… » więcej 2021-11-02, godz. 14:09 Marcin Ociepa wiceminister MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP o umowie koalicyjnej i wejściu do Zjednoczonej Prawi… - Nie planuję kandydować na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast kto będzie tym kandydatem, to proszę pozwolić, że jeszcze chwilę poczekamy… » więcej 2021-11-02, godz. 17:24 Dr Bartosz Maziarz o badaniach dotyczących regionalnej polityki bezpieczeństwa i profilaktyki antyterrorystycznej - Regionalna polityka bezpieczeństwa to słabo zbadana sfera w naszym kraju i wiele podmiotów nie jest świadomych tego, że wchodzą w skład tej polityki -… » więcej 2021-11-02, godz. 12:57 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Polska polityka na półmetku obecnej kadencji sejmu i senatu. Średnie sondażowe, stan posiadania, możliwe koalicje. Zjednoczona Prawica to już blok czterech… » więcej 2021-11-02, godz. 09:29 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o wniosku o zmniejszenie subwencji na naukę języka niemieckiego i zmianach… - Każdy z posłów ma prawo składać poprawki - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Skomentował w ten sposób… » więcej 2021-10-29, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o nowym przedmiocie w szkole HiT Gośćmi Młodzieżowej Loży byli Amadeusz Hofman (FMS, Lewica), Szymon Folp (PL 2050), Jarosław Draguć (Młodzi Demokraci), Grzegorz Krukowski (Forum Młodych… » więcej 2021-10-29, godz. 14:07 Aspirant Agnieszka Nierychła z opolskiej policji o akcji "Znicz", o tym że święta to czas żniw dla złodziei i zasadach… - Na pewno tych policjantów będzie więcej, nie tylko w pobliżu nekropolii, ale i na głównych ciągach komunikacyjnych - mówiła w Południowej Loży asp… » więcej 2021-10-29, godz. 09:03 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" - Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu… » więcej 2021-10-28, godz. 17:30 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Gorąca dyskusja o sygnalistach! Trwają prace nad ustawą o sygnalistach, czyli osobach, które w zgłaszają publicznie naruszenie prawa w firmie lub jednostce, w której pracują. Kluczową… » więcej 2021-10-28, godz. 13:50 Prof Janusz Słodczyk o swoich badaniach rozwoju urbanistycznego miast - Interesuje mnie przede wszystkim rozwój przestrzenny, zagospodarowanie miasta, plany miasta i związek tej formy przestrzennej z życiem, funkcjonowaniem miasta… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »