Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego…
2021-11-17, 07:39 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej granicy

Dr Tomasz Pawłuszko o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
- Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem, uwiarygadniać go, a Łukaszenka jest pionkiem w tej grze, bo jest od niego uzależniony politycznie i gospodarczo. Czy to od początku było przez nich uzgodnione, tego nie wiemy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Tomasz Pawłuszko analityk bezpieczeństwa międzynarodowego związany z Uniwersytetem Opolskim, a wcześniej z Akademią Wojsk Lądowych, który współpracował z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP, autor raportów, analiz i książek z dziedziny stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
- Gaz to nie jest jedyna przyczyna wywołania tego konfliktu. Rurociągi należą do Gazpromu i Łukaszenka nie może sobie nimi dysponować - zaznaczył. - Może zrobić tylko tyle, na ile Putin mu pozwoli, a pieniądze z gazu są ważne dla Rosji.

Skomentował także telefon Angeli Merkel wykonany do Łukaszenki w sprawie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

- Stara się rozwiązać kryzys, może chce mieć sukces na zakończenie kariery. Tak samo prezydent Macron dzwonił. Niemcy i Francja chcą pokazać, że nadal się liczą, a Rosjanie chcą tylko z nimi rozmawiać - ocenił.

Jak powiedział gość Radia Opole kryzys na granicy trochę legitymizuje Łukaszenkę jako przywódcę narodu na zasadzie "patrzcie, rozwiązujemy kryzys razem z Niemcami. Gramy ligę wyżej, niż dotąd."

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o Ukrainie. Zauważalna jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z tym państwem. Mówi się, że skierowano tam nawet 100 tys. wojsk.

Pytany o to, czy może dojść do napaści zbrojnej na Ukrainę, odpowiedział, że wydaje się to mało prawdopodobne.

- Po pierwsze przez porę roku jaką mamy, po drugie potencjalne straty gospodarcze Rosji wraz ze spadkiem wartości rubla. Wydaje się, że to jest kolejna forma nacisku na państwo sąsiadujące, poszerzanie pola konfliktu, pokazanie, że Ukraina to jest nasza strefa wpływu i nam się nie podoba, że przyciągacie ją do NATO - powiedział dr Tomasz Pawłuszko.

- Uruchomienie art. 4 paktu o NATO to nie demonstracja siły. To pokazanie, że jesteśmy aktywni, jesteśmy w grze, że sojusznicy się nie opuścili, bo takie wrażenie próbuje Rosja wywrzeć. To ważna inicjatywa dla wschodniej flanki NATO, że kraje współpracują. Pamiętajmy, że kryzys cały czas ma charakter polityczny, nie militarni - podkreślił dr Pawłuszko.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »