Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Greniuch o genezie zbrodni katyńskiej i bohaterach…
2020-04-10, 13:34 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Greniuch o genezie zbrodni katyńskiej i bohaterach, którzy mieli odwagę o niej mówić

Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
- Pamiętam, że byłem wówczas w trasie, usłyszałem tę wiadomość za pośrednictwem radia i zamurowało mnie, podobnie jak moich współtowarzyszy. Byliśmy wstrząśnięci – mówił w Loży Radiowej dr Tomasz Greniuch z opolskiego IPN-u, zapytany w jakich okolicznościach dowiedział się o katastrofie smoleńskiej. W Loży Radiowej rozmawialiśmy o zbrodni katyńskiej, która była powodem wylotu prezydenckiej delegacji do Smoleńska.
- Sowieci upokorzeni porażką z 1920 roku postanowili krwawo się zemścić. Przypomnijmy, o wielkiej bitwie z 1920 roku pod Warszawą, czyli „Cudu nad Wisłą”, przecież obchodzimy 100-lecie tej bitwy. To Polacy powstrzymali bolszewicką rewolucję i oni nigdy nie wybaczyli tego Polakom. Czekali cierpliwie, bo 20 lat by zrealizować swój morderczy plan wymordowania polskiej elity. I to właśnie wydarzyło się w dniach kwietniowych w 1940 roku - mówił dr Greniuch.

Nasz gość zwrócił uwagę, że mordy te były dokonywane niejako z bratnim wówczas totalitaryzmem niemieckim. - Przecież w tym samym czasie kiedy Sowieci dokonywali mordu na polskich oficerach, po zachodniej stronie Wisły takie same akcje robili Niemcy na polskich elitach – mówił Greniuch.

W kwietniu 1943 roku Niemcy obwieściły światu, że natknęły się na groby, wówczas było to 4 tysiące ciał. - Nie upatrywałbym w tym dobrej woli Niemców, chodziło tylko i wyłącznie o skłócenie aliantów i wydźwięk propagandowy - powiedział naczelnik opolskiego IPN-u.

Nasz gość opowiedział też o bohaterach, którzy głośno mówili o zbrodniach sowieckich w tamtym okresie i specjalnej akcji w mediach społecznościowych, która ma o nich przypominać.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »