Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-19, 15:00 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o kosztach pracy i projekcie "Jasne zarobki"

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
W programie rozmawialiśmy o projekcie opozycji pt. "Jasne zarobki", który zakłada, że każda oferta pracy będzie musiała posiadać informacje o proponowanym wynagrodzeniu. Nieprzestrzeganie tego zapisu miałyby być karane nawet grzywną.

Drugim tematem były koszty pracy. W krajach unijnych są one bardzo różne: z danych Eurostatu z 2017 roku wynika, że koszty pracy w Polsce to 9,4 euro za godzinę, a średnia unijna wynosi 26,8 euro. Tymczasem wydajność zatrudnionego w Polsce stanowi 70% wydajności niemieckiego pracownika, a koszty zatrudnienia (szczególnie wynagrodzeń) są w Polsce ponad trzykrotnie niższe niż koszty pracy w Niemczech.
Zdaniem Jerzego Szteligi to „kolejna próba uszczęśliwiania wszystkich na siłę. Wyraził obawę, że projekt mógłby doprowadzić do negatywnych zjawisk, czyli pojawienia się szarej strefy w negocjacjach płacowych. – Kto to będzie egzekwował? W jaki sposób? Czy będą ekstra narzędzia dla Państwowej Inspekcji Pracy? Kto, na jakiej zasadzie, jakim torem? Jakoś nie czuje tego pomysłu legislacyjnego. Z ostatnich miesięcy znam przykład gdzie młodzi ludzie przystąpili do konkursu, otrzymali wspaniałe propozycje, w ogłoszeniu kwota wynosiła 3,5 tys. złotych a na papierze 2,5 tys. – mówił Szteliga i dodał, że to są raczej kwestie samoregulujące się.

- Jestem zwolennikiem procesów rynkowych, a więc wiedzy, bo jak się staram, to wiem o co. To upraszczanie rekrutacji, bo jak ktoś wie że chcą mu dać 2,5 tys. złotych to by nie przystąpił do negocjacji. Z tego punktu widzenia to dobry ruch. Dobrym pytaniem jest jak to będzie respektowane i jaka będzie sankcja, bo też często pracownik jest w sytuacji tego słabszego. Co o zasady to dobry zapis, bo porządkuje sferę informacji. Ona musi być rzetelna – mówił z kolei dr Artur Żurakowski.

Lesław Adamczyk z BCC zwrócił uwagę, że przedsiębiorca który zawyżałby kwotę na takim ogłoszeniu, musi się też liczyć z reakcją pracowników, których już zatrudnia. – Jeśli zawyżam kwotę w ogłoszeniu, to zawyżam ją także w odniesieniu do moich pracowników i to buduje przeświadczenie, że nowemu dam więcej, choć nie mam tego na celu i już tu powstaje erozja zaufania.

- Pracodawca i pracownik mniej więcej wiedzą jaki jest poziom zarobków w danej branży, na tym stanowisku, przy takim stażu i umiejętnościach. Mniej więcej wiedzą czego mogą oczekiwać, przecież ktoś też nie pojawia się znikąd – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej wyrażając obawę o powstanie szarej strefy. – To niepotrzebnie będzie wprowadzało brak zaufania, a zaufanie buduje się przecież na samym początku – dodał.

W programie poruszyliśmy także temat kosztów pracy, w dyskusji uczestniczył dodatkowo Grzegorz Kuliś z BCC.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »