Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-12, 14:41 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich pracowników z Wielkiej Brytanii i Ukraińców z Polski

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (12.12.19)
W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami, a nawet … lepszą pogodą, a z drugiej połowa Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że jest gotowa wyjechać za chlebem na Zachód. Co zrobić, by nie stracić w tym wyścigu o pracownika, zapytamy naszych ekspertów.
Ekonomista Artur Żurakowski powiedział, że zabieganie o pracowników to ogólnoświatowy problem. Jego zdaniem na przyjazd pracowników trzeba być po prostu przygotowanym.

- Niemcy w latach 80. dla emigrantów zrobili szkoły, dali im zakwaterowanie, hotele, a więc infrastrukturę, a my dopiero dzisiaj po kilku latach zaczynamy proces walki. Mamy podwójny problem, bo Ukraińcy przez chwilę stworzyli nam koniunkturę, a konkurencyjni Niemcy sięgają po tych na których liczymy, czyli tych którzy mogliby wrócić do Polski. Myślę, że trzeba sięgnąć do polityki regionalnej. To regiony powinny prowadzić inną politykę. Na Opolszczyźnie jest największa depopulacja, więc mamy się czym martwić. Młodzi mówią, że jeśli tu nie ma przemysłu, to uciekamy. To też nie tylko wynagrodzenie, ale poziom życia i jakości kapitału ludzkiego – mówi dr Żurakowski.

Grzegorz Adamczyk z „Solidarności” przywołał sytuację sprzed 10 lat, kiedy była mowa o tym, że niskie płace są barierą rozwoju Polski. – Dziś widzimy to jak na talerzu. Ludzie chcą godnie zarabiać i godnie żyć. Ukraińcy, którzy są u nas 2 lata, w końcu stwierdzają, że za ten tysiąc dolarów nie będą tu pracować. Szukają więc lepszych rozwiązań, a te lepsze rozwiązania oferują kraje zamożne. Jeśli tu stworzymy normalne i godne warunki pracy i życia to wtedy tych pracowników tu zatrzymamy i tu będzie warto żyć. Widzimy też konkurencję między Śląskiem a Wrocławiem, bo tam wielu młodych znajduje pracę – mówił Adamczyk.

Lesław Adamczyk z BCC oczywiście zgodził się z tym, że ci którzy wyjechali z kraju i tam pozostają, w obliczu uzyskania wyższych wynagrodzeń szybciej wracaliby do kraju.

- Natomiast to wyższe wynagrodzenie to nie jest prosta spawa, bo to łatwiej się mówi,a trudniej wykonuje. Za tym idzie cały łańcuszek zjawisk ekonomicznych, żeby te przedsiębiorstwa mogły sobie z tym poradzić, żeby to nie zahamowało gospodarki, tylko ją wstrzymało – mówił.

Co zrobić by być bardziej atrakcyjnym? – Jeśli rynek pracy będzie generował sygnał zwyżkowy, czyli wyższa pensja będzie wymagana, to te pensje będziemy podnosić, tylko dla pracowników potrzebne jest też pewne otoczenie, takie które dodatkowo przyciąga. Przecież za to płacimy podatki. A do powrotu nie zachęca w żaden sposób np. nasza służba zdrowia – mówił przedstawiciel BCC.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »