Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców…
2019-11-14, 15:45 Autor: Maciej Wajler

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia
Rozmawialiśmy o tym, że PiS ma przygotowywać projekt zmian w myśl których zatrudnieni na umowę zlecenie mieliby zapłacić pełen ZUS od każdej umowy. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Takie informacje przekazał Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródło w rządzie. Na umowy zlecenie zatrudnionych jest 1,1 mln osób w Polsce, natomiast wyższe składki oznaczają wyższe wpływy do kasy ZUS o 3 mld zł rocznie.
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalnego oddziału ZUS powiedział, że dyskusja na temat „ozusowania” innych umów niż umowy pracownicze toczy się od 20 lat. – Oczywiście, ZUS nie jest legislatorem. Od początku kiedy weszła spójna ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych to te przepisy jakie umowy i jakie oskładkowanie zmieniały się około 20 razy. Widać, że tym zmianom nie ma końca. To o czym dziś rozmawiamy ma swoje plusy i minusy i zależy czy patrzymy z perspektywy ubezpieczonego, zleceniobiorcy czy pracodawcy czy z Funduszu ubezpieczeń Społecznych, czyli po prostu budżetu z którego wypłacane są pieniądze – mówił Szczurek.

- 3 mld złotych to potężna kwota. Cóż, z jednej strony mamy festiwal obietnic wyborczych, które jeszcze bardziej obciążają finanse państwa, a które partia rządząca po wyborach próbuje dostosowywać do realiów w których się znalazła. Bo jeśli chodzi o sytuację gospodarczą to ona powolutku wskazuje, że będzie trochę mniej różowo niż było przez ostatnie 2-3 lata. W związku z tym pojawia się zasadniczy dylemat jak spełnić obietnice, skoro może się okazać, że planowane wpływy z rozwoju będą mniejsze – mówił Lesław Adamczyk z BCC.

- Z tego co zrozumiałem to umowa o dzieło nie będzie tutaj brana pod uwagę, co nastraja mnie negatywnie. Obawiam się, że może się zacząć przechodzenie z umów cywilnoprawnych na umowy o dzieło i to jest moja obawa. Samo oskładkowanie wszystkich jest dla mnie jak najbardziej pozytywne i jako OPZZ od wielu lat o tym mówiliśmy. Rząd na pewno szuka dodatkowych środków, bo obawia się spowolnienia gospodarczego i mniejszych wpływów – ocenił Sebastian Koćwin z OPZZ.

- Jako Kongregacja zawsze mówiliśmy, żeby nie opodatkowywać czegoś czego nie mamy w nadmiarze, tak jak np. nie opodatkowywać pracy, bo jej brakowało. Co do zasady to uważam, że złoty środek jest najlepsze rozwiązaniem. Bo jeśli pojawiają się obciążenia po stronie pracobiorców czy pracobiorców, bo najczęściej te składki są dzielone i wszyscy ponoszą tego koszty, to trzeba było ująć żeby nie stracić na konkurencyjności – powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »