Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Madej o tym, jak w kraju i na Opolszczyźnie…
2019-10-30, 14:37 Autor: Marek Świercz

Janusz Madej o tym, jak w kraju i na Opolszczyźnie radzimy sobie z opieką nad osobami z zaburzeniami psychicznymi

Janusz Madej o tym, jak w kraju i na Opolszczyźnie radzimy sobie z opieką nad osobami z zaburzeniami psychicznymi
- W pierwszej połowie tego roku nasza delegatura brała udział w ogólnopolskiej kontroli, której celem było sprawdzenie, jak funkcjonują środowiskowe domy samopomocy wspierające osoby z różnymi zaburzeniami osobowości. Kontrola objęła w sumie sześć województw, inspektorzy sprawdzali zarówno wspomniane domy, jak i prowadzące je organy - mówił w Loży Radiowej Janusz Madej, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. - Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Opolszczyzna na tle kraju wypadła bardzo dobrze.
Jak tłumaczy nasz gość, takie domy prowadzą przede wszystkim samorządy, ale także organizacje pozarządowe i Caritas (i tu Opolszczyzna ma bardzo duże doświadczenie). Podopieczni takich ośrodków mogą liczyć na przeróżne zajęcia terapeutyczne, które mają im pomoc w nauce samodzielnego funkcjonowania. Domy są też ogromnym wsparciem dla bliskich tych osób - działają zazwyczaj w godzinach 7:00 - 16:00, dzięki czemu członkowie ich rodzin mogą normalnie pracować.

- W naszym regionie mamy 13 takich domów i, co nie jest powszechne, wszystkie one spełniają standardy. Dodajmy, że 19 procent domów w kraju jeszcze ich nie spełnia. Standaryzacja ma nastąpić w roku 2022 - mówi Madej. - Co ważne, na Opolszczyźnie mamy 727 miejsc i z pomocy korzysta około 85 procent potrzebujących. W kraju ten odsetek wynosi tylko 74 procent.

NIK sprawdzał nie tylko wyposażenie domów, przygotowanie personelu i skuteczność działań terapeutycznych, ale także to, czy potrzeby w tym zakresie są właściwie rozpoznane. I tu stwierdził pewne braki - samorządy korzystały przede wszystkim z danych ośrodków pomocy społecznej, nie sięgając po dane Narodowego Funduszu Zdrowia, choć to on ma kompletne dane, bo płaci przecież za usługi świadczone osobom z zaburzeniami. Szwankował także nadzór nad funkcjonowaniem domów - kontrole były sporadyczne, choć powinny być prowadzone w miarę regularnie i przez samorządy, i przez urzędy wojewódzkie, które czuwają nad przekazywaniem rządowych dotacji (ponad pół miliarda rocznie) na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »