Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych…
2019-09-25, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych i cudzoziemcach na rynku pracy i Wirtualnym „Przystanku Kariera”

- Mamy 4200 osób zarejestrowanych, a przypomnę że obejmujemy powiat opolski i miasto Opole. To już nie jest taka duża armia jak kiedyś, bo kiedyś to było 10 tysięcy osób. Nasi pracownicy to pamiętają. Wyzwaniem jest jak skierować na rynek pracy osoby długotrwale bezrobotne, a to jest spora grupa do której ciężko dotrzeć – mówi w Loży Radiowej Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.
- Stopa bezrobocia w Opolu wynosi 3 %, w powiecie 5,4% a 5,2% w całym kraju. Bardziej ciekawe jest to, czego nie widać. Według badań w Polsce jest 5 mln osób biernych zawodowo, które nie są zarejestrowane w urzędach. Znam przykłady osób, których rodzice wspierają finansowo do 40 roku życia, taka osoba jeździ np. do Holandii na jakieś dorywcze pracy, a tak przebywa sobie i jest mu wygodnie, nie tworzy rodziny i tak lata lecą dopóki jest ten parasol ochronny od rodziców – mówił Kwiatek.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – W rejestrze na koniec sierpnia mieliśmy 319 osób bezrobotnych niepełnosprawnych, co stanowi 7,6 procenta jeśli chodzi udział wśród wszystkich bezrobotnych. Ostatnio robiliśmy we wrześniu konferencję, która zakończyła się tym, że po konferencji i mini targach na których było 12 wystawców, w prywatnej firmie zostały zatrudnione 2 osoby. Były też warsztaty i nasz ekspert i doradca zawodowy je przeprowadzał – mówił Kwiatek i dodał, że celem warsztatów było przybliżenie stanowiska pracodawców z osobami z niepełnosprawnością. - Zadano takie pytanie „czy zatrudniasz osobę czy niepełnosprawność?” – dodaje Kwiatek.

Jak przekazał nasz gość, jedna osoba niepełnosprawna od 18 roku życia „kosztuje” państwo 1 mln złotych. – Więc to ważne, aby zatrudniały ich firmy, bo zdecydowanie jest to tańsze, pieniądze lepiej przekazać na wsparcie, a dla samej osoby niepełnosprawnej jest to poczucie wartości że może być pomocna – mówił wicedyrektor PUP.

W programie poruszyliśmy także temat cudzoziemców na rynku pracy oraz zbliżającym się Wirtualnym Przystanku Kariera. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 października.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »