Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi…
2019-07-25, 15:15 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?

Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?
Plan zaostrzenia przepisów kodeksu karnego skarbowego w ramach walki z szarą strefą był tematem kolejnej debaty pracowników, pracodawców i ekspertów w ramach cyklu "Wspólna sprawa".
Rząd debatuje nad zmianą przepisów. Chce skuteczniej ścigać takie przestępstwa jak paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, obrót podrobionymi czy przerobionymi znakami akcyzy czy udostępnianie środków albo pomieszczeń do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Chce także wzmocnić skuteczność egzekucji kar, między innymi poprzez wydłużenie okresu przedawnienia. Jak duża jest szara strefa w Polsce? Tu dane są różne. Według GUS, sięga około 17 proc. PKB, według Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową nawet 19 procent, ale w tym roku ma spaść o dwa punkty procentowe. Ostatnio z szarą strefą mamy do czynienia przede wszystkim na rynku pracy (cudzoziemcy) oraz w sferze wynajmu mieszkań, przede wszystkim na krótkie terminy.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że o ile sama idea uszczelnienia systemu jest dobra, co pokazała chociażby skuteczna walka z mafiami vatowskimi (w 2015 roku do budżetu nie trafiało 25 procent należnego VAT-u, dziś już tylko 7 procent), to problemem może być skuteczna realizacja nowych przepisów.

Grzegorz Kuliś z BCC zauważył, że potrzebujemy nie tyle zaostrzenia prawa, co jego uproszczenia, bo to będzie służyło wszystkim zainteresowanym. Jak stwierdził, najskuteczniejszą metodą walki z szarą strefą na rynku pracy byłoby ujednolicenie form umów o pracę. Zwrócił też uwagę na to, że osoby wynajmujące magazyny czy inne pomieszczenia nie zawsze są w stanie skutecznie sprawdzać, czy wynajmujący przypadkiem nie wykorzystują ich niezgodnie z prawem.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Zauważył, że kontrolerzy mogą pójść na łatwiznę i raczej będą kontrolować targowiska niż firmy obracające wielkimi pieniędzmi i mające swoje polityczne koneksje. Zasugerował także, że w trosce o wpływy do budżetu wypadałoby się raczej przyjrzeć firmom transferującym zyski do rajów podatkowych.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »