Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w…
2019-05-28, 11:13 Autor: Marek Świercz

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość
- Moje dziesięć lat w Parlamencie Europejskim mogę podsumować dwoma słowami: piękne i trudne. Pierwsza kadencja była fantastyczna, było widać, jak pozycja Polski i Polaków w PE i całej Europie się wzmacnia. Druga kadencja była kadencją trudną, bo pozycja Polski bardzo się zmieniła. Zadecydował brak umiejętności prowadzenia negocjacji i pracy w instytucjach europejskich - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, europosłanka PO dwóch kadencji, która tym razem nie startowała w wyborach. - Tę sytuację fantastycznie wykorzystują Rumuni, którzy stali się liderem Europy Centralno-Wschodniej.
Jak mówi Jazłowiecka, jakiś czas temu pracowała tak ciężko, że odbiło się to na jej zdrowiu. Wtedy wysłała władzom partii sygnał, że raczej nie będzie już kandydować. Gdy zdrowie wróciło do normy, uznała, że jednak chciałaby wystartować, ale w międzyczasie Platforma Obywatelska podjęła już decyzję, że na Opolszczyźnie postawi na innego kandydata.

- Czy będzie mi tego brakowało? Bardzo! - stwierdziła wprost Jazłowiecka. - Na takie pytania przestałam już reagować łzami w oczach. Ja kochałem tę pracę, choć była czasem piekielnie trudna i wyczerpująca, człowiek nieraz wracał do domu wkurzony potwornie.

Naszego gościa zapytaliśmy także o te głosowania, które politycy prawicy przedstawiali jako "głosowanie przeciwko Polsce".

- Ludzie bardzo szybko wystawiają cenzurki i oceny, nie znając faktów i nie znając dokumentów. To najbardziej mnie zabolało - mówi Jazłowiecka. - Żeby dotrzeć do czytelników, rzuca się zwariowane tytuły o "prostowaniu ogórków". Dziennikarze nie starają się poznać faktów. Także politycy nie dbają o komunikację z obywatelami.W efekcie obraz naszej pracy w PE jest bardzo skrzywiony. Nie dbamy o czytelność przekazu. Ja, pracując nad delegowaniem pracowników, starałam się na bieżąco tłumaczyć dziennikarzom wszystkie zawiłości tego tematu.

Zapytana o to, co było dla niej najważniejsze, stwierdziła, że wcale nie była to praca nad aktami prawnymi (choć, jak podkreśla, na tym polu ona i jej koledzy byli bardzo aktywni), ale na przykład wypromowanie polskiego think-tanku Inicjatywa Mobilności z siedzibą w Krakowie, który dziś uchodzi za najbardziej profesjonalną instytucję tego typu w Europie.

- Co teraz? To nie jest koniec Danuty Jazłowieckiej w polityce. W regionie to dopiero początek! - zapowiedział nasz gość. - Teraz będę na miejscu i będę mogła poświęcić się polityce, zależy mi przede wszystkim na pracy z naszą młodzieżą.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »