Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i…
2019-05-09, 14:16 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia to dobry pomysł?

WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia to dobry pomysł?
Rząd zamierza wprowadzić tak zwane ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia. Pracownicy otrzymają niższe wypłaty, ale ich przyszłe świadczenia emerytalne będą wyższe. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do budżetu wpłynie dzięki temu dodatkowe 3 miliardy złotych rocznie. Co o tym sądzą opolscy pracownicy, pracodawcy i eksperci? Ich zdaniem, sytuacja jest taka sama jak w przypadku samych umów śmieciowych. Jeśli nowe narzędzie zostanie zastosowane z umiarem, może pomóc w walce z patologiami. Może jednak także podnieść koszty pracy i obniżyć konkurencyjność naszej gospodarki.
Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu, przypomniał, że są takie zawody, gdzie umowy o dzieło to właściwie norma (artyści czy wolne zawody), dodał jednak także, że dla wielu normalnie zatrudnionych pracowników tego rodzaju nieetatowe umowy to sposób na dorobienie do pensji. Stwierdził także, że o ile kiedyś tzw. umowy śmieciowe traktowane były jako rodzaj patologii, bo wiązały się z wypychaniem pracowników na samozatrudnienie (w efekcie sztucznie rósł poziom polskiej przedsiębiorczości), to w realiach szybko się rozwijającej gospodarki ten problem staje się drugorzędny.

Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że jego organizacja jest przeciwna proponowanym rozwiązaniom, bo docelowo doprowadzą one do podniesienia kosztów. Czemu? Bo jeśli ktoś po godzinach świadczy jakąś usługę, to w wyniku pełnego ozusowania jego umowy w sprawie tej usługi dostanie do ręki mniej, więc - by nie stracić - prawdopodobnie podniesie swoją stawkę. Adamczyk przyznał jednak, że zdarzają się przedsiębiorcy, którzy celowo wykorzystują cywilnoprawne umowy, by obniżyć sobie koszty i tym samym podnieść swoją konkurencyjność.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność stwierdził, że jako związkowiec musi być konsekwentny. Skoro Solidarność przez całe lata walczyła z tzw. śmieciówkami, to musi poprzeć działania, które są obliczone na ukrócenie tego rodzaju patologii. Bo - jak przekonuje - mimo rynku pracownika nadal mamy do czynienia z firmami, w których umów cywilnoprawnych się nadużywa. Adamczyk mówił także o tym, że cały czas mamy w Polsce do czynienia z szarą strefą, w której prawa pracownicze nie są szanowane.

Piotr Pancześnik z Kongregacji zaznaczył, że umowa cywilnoprawna nie może zastąpić normalnego etatu, bo to zakłóciłoby konkurencyjność. Ostrzegał jednak przed przeregulowaniem gospodarki, wzrostem kosztów pracy i - w ostatecznej konsekwencji - obniżeniem konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku globalnym. Jego zdaniem, przy ozusowaniu umów cywilnoprawnych należałoby wprowadzić jasno nakreślone kryterium dochodowe: do pewnego poziomu nie odprowadzamy składek, po jego przekroczeniu płacimy składki jak wszyscy. Zdaniem Pancześnika, najgorsza jest sytuacja, w której w interesie obu stron, pracodawcy i pracobiorcy, jest oszukanie budżetu państwa.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »