Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i…
2019-05-09, 14:16 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia to dobry pomysł?

WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia to dobry pomysł?
Rząd zamierza wprowadzić tak zwane ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia. Pracownicy otrzymają niższe wypłaty, ale ich przyszłe świadczenia emerytalne będą wyższe. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do budżetu wpłynie dzięki temu dodatkowe 3 miliardy złotych rocznie. Co o tym sądzą opolscy pracownicy, pracodawcy i eksperci? Ich zdaniem, sytuacja jest taka sama jak w przypadku samych umów śmieciowych. Jeśli nowe narzędzie zostanie zastosowane z umiarem, może pomóc w walce z patologiami. Może jednak także podnieść koszty pracy i obniżyć konkurencyjność naszej gospodarki.
Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu, przypomniał, że są takie zawody, gdzie umowy o dzieło to właściwie norma (artyści czy wolne zawody), dodał jednak także, że dla wielu normalnie zatrudnionych pracowników tego rodzaju nieetatowe umowy to sposób na dorobienie do pensji. Stwierdził także, że o ile kiedyś tzw. umowy śmieciowe traktowane były jako rodzaj patologii, bo wiązały się z wypychaniem pracowników na samozatrudnienie (w efekcie sztucznie rósł poziom polskiej przedsiębiorczości), to w realiach szybko się rozwijającej gospodarki ten problem staje się drugorzędny.

Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że jego organizacja jest przeciwna proponowanym rozwiązaniom, bo docelowo doprowadzą one do podniesienia kosztów. Czemu? Bo jeśli ktoś po godzinach świadczy jakąś usługę, to w wyniku pełnego ozusowania jego umowy w sprawie tej usługi dostanie do ręki mniej, więc - by nie stracić - prawdopodobnie podniesie swoją stawkę. Adamczyk przyznał jednak, że zdarzają się przedsiębiorcy, którzy celowo wykorzystują cywilnoprawne umowy, by obniżyć sobie koszty i tym samym podnieść swoją konkurencyjność.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność stwierdził, że jako związkowiec musi być konsekwentny. Skoro Solidarność przez całe lata walczyła z tzw. śmieciówkami, to musi poprzeć działania, które są obliczone na ukrócenie tego rodzaju patologii. Bo - jak przekonuje - mimo rynku pracownika nadal mamy do czynienia z firmami, w których umów cywilnoprawnych się nadużywa. Adamczyk mówił także o tym, że cały czas mamy w Polsce do czynienia z szarą strefą, w której prawa pracownicze nie są szanowane.

Piotr Pancześnik z Kongregacji zaznaczył, że umowa cywilnoprawna nie może zastąpić normalnego etatu, bo to zakłóciłoby konkurencyjność. Ostrzegał jednak przed przeregulowaniem gospodarki, wzrostem kosztów pracy i - w ostatecznej konsekwencji - obniżeniem konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku globalnym. Jego zdaniem, przy ozusowaniu umów cywilnoprawnych należałoby wprowadzić jasno nakreślone kryterium dochodowe: do pewnego poziomu nie odprowadzamy składek, po jego przekroczeniu płacimy składki jak wszyscy. Zdaniem Pancześnika, najgorsza jest sytuacja, w której w interesie obu stron, pracodawcy i pracobiorcy, jest oszukanie budżetu państwa.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »