Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy…
2019-04-18, 14:43 Autor: Paula Hołubowicz

WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych?

WSPÓLNA SPRAWA Test przedsiębiorcy
Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsiębiorcy może się okazać rozwiązaniem nieco ryzykownym. Do takich wniosków doszli uczestnicy kolejnej debaty pracowników, pracodawców i ekspertów z cyklu „Wspólna sprawa”.
W Polsce 17,5 procent pracujących, około 2,8 mln osób, to tzw. samozatrudnieni. Teoretycznie to samodzielni przedsiębiorcy, którzy rezygnują z pewnych socjalnych przywilejów (na przykład prawa do urlopu), ale w zamian płacą 19-procentowy podatek liniowy i odprowadzają zryczałtowane niskie składki na ZUS. Jednak zdaniem resortu finansów, część z nich to osoby, które mają tylko jednego kontrahenta, co może świadczyć o tym, że zostali przez pracodawcę zmuszeni do prowadzenia własnej działalności, choć powinni pracować na normalnym etacie. Resort finansów chce to zweryfikować, korzystając z możliwości, jakie daje jednolity plik kontrolny. Bo ten proceder oznacza realne straty dla budżetu.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z BCC, fikcyjne samozatrudnienie bywa problemem, ale tego rodzaju analiza, jaką proponuje rząd, jest ryzykowna, bo możliwa jest sytuacja, w której ktoś jest prawdziwym przedsiębiorcą, ale świadomie ma tylko jednego kontrahenta. I jak go potraktują kontrolerzy? Kuliś uważa, że z patologiami należy walczyć inaczej: wprowadzając ujednolicony system umów o pracę.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności przypomina, że od 20 lat mamy problem z wypychaniem pracowników z etatów na samozatrudnienie i należy z tą patologią zrobić porządek. A ponieważ sprawa dotyczy niemal jednej piątej pracowników, nie należy jej bagatelizować. Dodaje, że wiele unijnych programów – paradoksalnie – nastawionych było na wspieranie powstawania takich właśnie jednoosobowych firm, których działalność budzi dziś wątpliwości.

Piotr Pancześnik z Kongregacji zwraca uwagę na to, że nowe regulacje mogą blokować rozwój przedsiębiorczości, na co mocno zwraca uwagę minister Jadwiga Emilewicz. Ostrzega też przed elementem nadmiernej uznaniowości – to urzędnicy, nie mając klarownych kryteriów, decydowaliby, kto jest prawdziwym a kto fikcyjnym przedsiębiorcą. Jego zdaniem, to zamach na swobodę działalności gospodarczej.

Mieszane uczucia ma także ekonomista dr Witold Potwora. Zwraca uwagę, że z jednej strony kusi możliwość pozyskania dla budżetu państwa około 1,2 mld zł (takie są szacunki resortu finansów), z drugiej niepokoi ryzyko przyblokowania rozwoju przedsiębiorczości. W jego ocenie, rynek pracownika, z którym mamy do czynienia od jakiegoś czasu, stopniowo wyeliminuje patologie na linii pracodawca – pracownik, bo w tej chwili pracodawcom bardziej zależy na przywiązaniu do firmy pracownika niż pozbawiania go stałej umowy.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »