Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice O…
2019-02-20, 15:04 Autor: Paula Hołubowicz

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej
- Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony sporu próbują osiągnąć rozbieżne cele. Czy konfliktem jest sytuacja, w której uprawniony do tego członek senatu uczelni zadaje publicznie pytania o to, co się na uczelni dzieje? – pytał w Loży Radiowej prof. Paweł Frącz, który w minionym roku został dyscyplinarnie zwolniony z Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: tydzień temu w Loży Radiowej o sytuacji na politechnice mówił rektor, prof. Marek Tukiendorf. Zaapelował wtedy do swojego poprzednika i długoletniego przełożonego (był prorektorem przez siedem lat) prof. Jerzego Skubisa, by skłonił „swoich wychowanków” do zaprzestania działań – w jego ocenie – destabilizujących uczelnię. Prof. Skubis nie przyjął zaproszenia do programu, wydał jednak oświadczenie, które załączamy do niniejszego artykułu (patrz niżej). W tej sytuacji zaprosiliśmy prof. Pawła Frącza, który odbierany jest dziś jako główny antagonista urzędującego rektora. Dodajmy, że nasz gość był wiceprezesem a potem prezesem Radia Opole.

Zdaniem Frącza, wszystko zaczęło się, gdy w lutym minionego roku zaprotestował przeciwko zwiększeniu ilości zajęć, które mieli prowadzić doktoranci, z 30 do 90 godzin. Jak podkreśla, decyzja w tej sprawie została uchylona przez resort szkolnictwa wyższego.

- Potem zarządzono audyt wyjazdów grupy naukowców, do których należałem. Szanse, że wyjazdy do kontroli wybrano przypadkowo, są takie, jak potrójna szóstka w totolotku. Audytor sam przyznał w końcu, że zlecił mu je rektor. Do czego, dodam od razu, miał prawo - stwierdził Frącz.

Nasz gość stwierdził, że właśnie rzekome nieprawidłowości (prokuratura nie doszukała się nieprawidłowości, pozytywną opinię wydali także kontrolerzy z Narodowego Centrum Nauki) były bezpośrednią przyczyną jego dyscyplinarnego zwolnienia (odwołał się do inspekcji pracy i sądu pracy, zamierza wrócić na uczelnię, którą uważa za swoją Alma Mater). Kolejną odsłoną sporu był anonimowy donos, że projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizowany przez grupę naukowców, w której byli zarówno prof. Frącz, jak i prof. Skubis, miał być jakoby plagiatem.

- To zwykłe pomówienie, dlatego sądy dwóch instancji zakazały poruszania tego tematu. Sądy nie wydają takich decyzji bezpodstawnie, najwyraźniej uznały, że udowodniliśmy, iż nasze dobra osobiste są naruszane – mówił nasz gość. - Jestem przekonany, że postępowanie w tej sprawie zakończy się tak samo, jak postępowanie w sprawie naszych wyjazdów zagranicznych. Muszę jednak zadać pytanie, jaki był efekt wyjazdów rektora, na przykład na Jamajkę? I dlaczego towarzyszył mu dyrektor gabinetu, czyli pracownik administracyjny uczelni?

Na koniec przypomnijmy, że różne wątki – podjęte po zgłoszeniach różnych stron sporu – są badane przez opolską prokuraturę. Wszystkie sprawy są w toku, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Poniżej załączamy oświadczenie prof. Jerzego Skubisa.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »