Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu…
2019-01-30, 13:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dostaje wizy i tym, co najbardziej dziwi w Opolu studentów z Chin, Indonezji czy Malezji

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego
- Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radiowej dr Michał Wanke, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, który zajmuje się także internacjonalizacją uczelni.
Nasz gość zaznaczył, że Uniwersytet Opolski ma bogatą ofertę kierunków, w których nauczanie odbywa się po angielsku. - To jeden z czynników, dla których młodzież z całego świata wybiera naszą uczelnię. Drugim jest lokalizacja. Opole jest w sercu Europy, jest punktem wypadowym do zwiedzania Starego Kontynentu. Studiując u nas, mogą wyjechać na wymianę studencką na przykład do Barcelony, czy Berlina - dodał dr Wanke.

- Wyłapujemy "talenciaków" z różnych krajów: Kazachstan, Indie, Malezja, Zimbabwe, Afganistan. Zakładamy, że jeżeli ktoś jest zmotywowany, żeby wyjechać na studia gdzieś daleko, to jest już to naturalne sito, oznacza, że ktoś ma pomysł na siebie i jest zdeterminowany - wyjaśnił nasz gość. - Mniej więcej połowa studentów z zagranicy, którzy przejdą rekrutację, nie dostają wizy. Sytuacja geopolityczna jest skomplikowana, urzędnicy w ambasadach uznają, że nie powinni oni być wpuszczeni do Polski. Poza tym, studenci spoza UE muszą płacić za naukę, żeby polski podatnik nie był obciążony. Traktujemy to jako inwestycję, nie zarabiamy na tym, bo uczelnia nie jest od tego, żeby zarabiać - zaznacza socjolog.

Jesteśmy jedną z najbardziej zinternacjonalizowanych uczelni publicznych.
Jeśli chodzi o studentów z krajów tak zwanej starej Unii Europejskiej to przyjeżdżają raczej w ramach wymiany Erasmus. Dla nich jest w Opolu po prostu tanio. Natomiast dla młodych ludzi z odległych zakątków świata Opole jest egzotyczne. - Grecy z Aten, Turcy ze Stambułu, dużych betonowych miast, świetnie się tu odnajdują. Dla nich jest tu przyjemnie. Z kolei Chińczycy lub Indonezyjczycy, kiedy oprowadzamy ich po mieście, pytają, gdzie są wszyscy ludzie, czy jest jakieś święto - mówił dr Michał Wanke.
Dla studentów z krajów Azji Środkowej zaskoczeniem jest to, że samochód zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, ale też jeśli dostaną mandat za przechodzenie na czerwonym świetle. To tylko niektóre z przykładów różnic kulturowych, o których opowiadał gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »