Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Józef Stelmachowski o problemach polskich przewoźników…
2019-01-23, 15:39 Autor: Marek Świercz

Józef Stelmachowski o problemach polskich przewoźników, które pojawią się, jeśli UE wprowadzi zapowiadane zmiany w przepisach

Józef Stelmachowski o
- Udział polskiej branży transportowej w przemyśle europejskim składnia tylko do pochwalenia się. W 2004 roku było w Polsce 9 tys. firm realizujących przewozy międzynarodowe i 27 tysięcy samochodów, a na koniec 2018 roku takich firm było 35 tysięcy a samochodów ponad 230 tysięcy - powiedział w Loży Radiowej Józef Stelmachowski Prezes Opolskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych. - Polscy przewoźnicy nie boją się wschodu, bywają na dalekim wschodzie. To czego inni przewoźnicy nie chcą robić, my to robimy - wyjaśnił przyczyny dynamicznego rozwoju polskiej branży transportowej. Dodał, że pojazdy są najwyższego sortu, ciężarówki są wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. - Polski transport dzisiaj przewozi 31% ładunków w Europie.
Polska sprzeciwia się proponowanym przez Parlament Europejski zmianom przepisów dotyczących transportu międzynarodowego. - Wprowadzony ma być pakiet socjalny i przepisy związane z pracownikami delegowanymi. Nasze firmy tego nie wytrzymają - uważa Józef Stelmachowski. Nie tylko Polska sprzeciwia się tym zmianom. Wspierają nas kraje Europy Środkowo Wschodniej i trzy kraje Europy Zachodniej (Belgia, Irlandia, Holandia).

- Jesteśmy przed eurowyborami, wszystko wskazuje na to, że ten temat z tytułu jego złożoności zostanie przesunięty na nowy parlament - uważa Stelmachowski. - Wyeliminowanie przewoźnika, który obsługuje 31% transportu spowoduje wprowadzenie w to miejsce nowego, który będzie droższy, więc i towary będą droższe.

- Na 4 mln operacji transportowych w Wielkiej Brytanii milion operacji wykonują polscy przewoźnicy. Jeżeli będzie "twardy" brexit, czyli wrócą odprawy celne będzie duży problem. Dwie minuty postoju na granicy powoduje 12 kilometrowy korek. Nie wyobrażam sobie, żeby twardy brexit doszedł do skutku.

- Nie możliwe jest, żeby wprost przewoźnicy kursujący do Wielkiej Brytanii przenieśli się do innych krajów. Tam wozi się głównie żywność, przy użyciu chłodni i nie zawsze dałoby się te chłodnie wykorzystać gdzie indziej.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »