Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX…
2018-11-28, 14:31 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych

Urszula Zajączkowska o wybitnych Polkach XIX i XX wieku upamiętnionych w Opolu w 100. rocznicę otrzymania przez Polki praw wyborczych
- Ruch wolnościowy kobiet rozpoczął się w XIX wieku. Kobiety zyskały dostęp do edukacji, pojawia się prasa, również kobieca, kobiecy zaczynają czytać, pisać, wychodzić z domu i spotykać zmienia się świadomość społeczna. Zaczynają się niektóre buntować, dlaczego mają być cieniem mężczyzny - powiedziała w Loży Radiowej Urszula Zajączkowska, historyk i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. Taka jest geneza walki o prawa wyborcze kobieta w Polsce. 28 listopada obchodzimy 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki. Z tej okazji otwarto wystawę poświęconym wybitnym Polkom i Alejkę Pamięci Niezwykłych Kobiet. Znalazły się w niej ławeczki poświęcone wybitnym Polkom.
W ten sposób zostały uhonorowane między innymi Maria Skłodowska-Curie - noblistka, Anna Walentynowicz - opozycjonistka w PRL, Wanda Rutkiewicz - alpinistka i himalaistka. Jedną z ławek poświęcono także Janinie Lewandowskiej. Była ona pilotem szybowcowym w Wojsku Polskim II RP. Jako jedyna kobieta zginęła w Katyniu. - To przykre, że nie zrobiono wyjątku i nie zadziałał żaden mechanizm humanitarny, że jedyna kobieta podzieliła smutny los wszystkich osadzonych - uważa Urszula Zajączkowska.

Upamiętniono także Aleksandrę Piłsudską, była ona członkiem Legionów Polskich a później żoną marszałka Józefa Piłsudskiego i umiejętnie wpływała na niego, w kwestii przyznania praw wyborczych kobietom. - Kolejną uhonorowaną kobietą jest Maria Kujawska, lekarka, działaczka, zwana śląską dr Queen. Była Bardzo oddana pacjentom, a kiedy w czasie wojny trafiła do obozu Ravensbrück. Tam była nazwana aniołem przez pacjentów, personel obozowy ją szanował i potrafiła obronić chorych przed eksterminacją.

- Franciszka Koraszewska, była filarem "Gazety Opolskiej", kobieta waleczna, obroniła męża, kiedy bojówki niemieckie wpadły do domu i drukarni. Współredagowała czasopismo, prowadziła księgarnię opolską, a także w czasie postań śląskich i plebiscytu agitowała za Polską. Z pewnością należy ją wyróżnić i należy o niej pamiętać.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »