Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartłomiej Pater o dziejach opolskich 'ateciak…
2018-11-20, 14:57 Autor: Paula Hołubowicz

Bartłomiej Pater o dziejach opolskich "ateciaków"

Bartłomiej Pater o dziejach opolskich "ateciaków"
- Bezpieczeństwo nas wszystkich w dużej mierze zależy od czujności obywateli. Jeżeli oni będą reagowali na jakieś podejrzane zjawiska czy zachowania, to wszyscy będą bezpieczniejsi - mówił w Loży Radiowej starszy aspirant Bartłomiej Pater, były dowódca opolskich antyterrorystów. - Niestety, różnie z tym bywa, bo nie wszędzie współpraca z policją jest dobrze postrzegana - dodaje.
Jak mówi nasz gość, pierwsi antyterroryści pojawili się w Opolu w 1993 roku, gdy z grupy najsprawniejszych fizycznie policjantów z oddziałów prewencji sformowano pluton specjalny. Wtedy nie mówiono jednak o terroryzmie, pluton miał za zadanie łapanie niebezpiecznych przestępców.

- W Polsce o terroryzmie zaczęto jednak myśleć już w roku 1976, gdy w reakcji na falę porwań samolotów na świecie stworzono Wydział Zabezpieczenia przy Komendzie Stołecznej - dodaje Pater.

W 2003 roku przy opolskiej KWP powołano sekcję antyterrorystyczną, która w maju 2017 roku została przekształcona w Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny.

Naszego gościa zapytaliśmy o akcję, która najbardziej utkwiła mu w pamięci.

- Dostaliśmy informację, że w Opolu ukrywa się niebezpieczny przestępca z Wrocławia, poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania, między innymi za zabójstwa. Było lato, on szedł ulicą Niemodlińską w stronę rynku. Wiedzieliśmy, że ma broń palną. Godzina 15:00, ludzie wracają z pracy, na ulicy korki. Jechaliśmy za nim busem, otworzyliśmy drzwi, padły strzały z broni ogłuszające i w ciągu kilku sekund obezwładniliśmy go i wciągnęliśmy do busa. Potem zadzwonił do nas dyżurny, że ludzie dzwonili z informacją, że kogoś porwano na ulicy - opowiada Pater.

Dodajmy, że Pater wspólnie z dr. Bartoszem Maziarzem, politologiem z Uniwersytetu Opolskiego, pisze książką o historii opolskich "ateciakow".

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »