Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim…
2018-11-07, 14:10 Autor: Marek Świercz

Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim, na który każdy zmarły miał imię i nazwisko

Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim
- Łambinowickie Zaduszki to spotkanie w ramach naszych spotkań muzealnych, organizowanych, zwykle w pierwszą środę miesiąca, od 2012 roku. Zapraszamy wtedy wszystkich zainteresowanych do naszego muzeum w Łambinowicach albo, jak w tym przypadku, na stary cmentarz jeniecki. Bo te jego historii będzie poświęcone to spotkanie - mówiła w Loży Radiowej Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Jak mówi nasz gość, stary cmentarz jeniecki, las charakterystycznych żelbetowych krzyży, jest o tyle wyjątkowy, że tu każdy człowiek ma imię, nazwisko i własny grób. W odróżnieniu od jeńców pochowanych w czasach drugiej wojny światowej - albo w anonimowych, albo w masowych mogiłach.

Pierwsza kwatera powstała podczas wojny prusko-francuskiej w 1871 roku. Liczyła sobie 60 grobów (zostało ich 52), francuscy żołnierze, którzy przeżyli niewolę, wznieśli tam monument z inskrypcją mówiącą o ich zmarłych kolegach, którzy zdążają do lepszej ojczyzny".

Kolejna kwatera (dziś wszystkie trzy - bo będzie i trzeci - cmentarz - stanowią jedną całość o powierzchni 4,5 hektara) powstała z myślą o pruskich żołnierzach, którzy zginęli podczas ćwiczeń na łambinowickim poligonie. To 70 grobów. Ich ilość nie dziwi, zważywszy na militarne ambicje rozbudowujących na potęgę siły zbrojne kaiserów.

Trzecia kwatera powstała podczas pierwszej wojny światowej. W latach 1914 - 1919 w stalagu przebywało około 90 tysięcy jeńców z armii państw Ententy, zmarło prawie 7 tysięcy z nich. Byli to Rosjanie, Rumuni, Włosi (w pierwszej wojnie Włochy walczyły po stronie aliantów), Serbowie. Brytyjczycy, Francuzi, dwóch Belgów i jeden Grek.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »