Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność…
2018-07-17, 14:58 Autor: Ewa Skrabacz

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus
- Program Dostępność Plus dotyczy przede wszystkim osób niepełnosprawnych, ale także kobiet w ciąży, osób o nietypowym wzroście czy też ze złamaną ręką lub nogą. Proponuje on bardzo dużo zmian w wymiarze prawnym. Odnosi się do najważniejszych sfer życia tych osób, które w jakiś sposób mają ograniczony dostęp do przestrzeni publicznej – mówił Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, przybliżając najnowszy rządowy program.
- Obszary wsparcia, które obejmuje program to między innymi kwestie architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji usług publicznych – dodał Markiewicz.

- Przypomnę, że chodzi m.in. o tysiąc miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których mają być zniesione bariery architektoniczne, a także o co najmniej 20 proc. mieszkań w programie Mieszkanie Plus, które mają być dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Mowa również o tym, że wszystkie kupowane autobusy mają być przystosowane dla użytkowników mających specyficzne potrzeby, czyli zarówno dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci czy osób z dużym bagażem – informował dyrektor MOPR.

- Ważnym działaniem jest także to, które ukierunkowane jest na uświadamianie ludziom możliwości korzystania z określonych rozwiązań. Chodzi o świadomość, bez której nikt nie zdecyduje się na udział w jakimkolwiek projekcie. W programie Dostępność Plus akcentuje się m.in. zmianę naszego podejścia do problemu dostępności – mówił Markiewicz.

Naszego gościa zapytaliśmy także o efekty programu 500 plus widziane z perspektywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Oczywiście dzięki programowi 500 plus udało się osiągnąć główny zakładany efekt, czyli wzrost liczby urodzeń dzieci. Państwo realizuje w ten sposób swą funkcję opiekuńczą. Pojawiło się jednak takie zjawisko, które niestety ma charakter stały, że z roku na rok spada liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. Jest to już około 60 proc. rodzin, które wcześniej korzystały ze świadczeń. A trzeba pamiętać, że prócz dostarczenia zasiłku mieliśmy także zapewniony kontakt z rodziną. Pracownik socjalny spotykał się z członkami rodziny. Teraz straciliśmy możliwość takiej współpracy, pomocy, bo gdy nie ma zgłoszenia od zainteresowanych naszą pomocą, my nie możemy jej inicjować - wyjaśniał dyrektor MOPR.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »