Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność…
2018-07-17, 14:58 Autor: Ewa Skrabacz

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus

Zdzisław Markiewicz o zaletach programu Dostępność Plus i niepokojących skutkach 500 plus
- Program Dostępność Plus dotyczy przede wszystkim osób niepełnosprawnych, ale także kobiet w ciąży, osób o nietypowym wzroście czy też ze złamaną ręką lub nogą. Proponuje on bardzo dużo zmian w wymiarze prawnym. Odnosi się do najważniejszych sfer życia tych osób, które w jakiś sposób mają ograniczony dostęp do przestrzeni publicznej – mówił Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, przybliżając najnowszy rządowy program.
- Obszary wsparcia, które obejmuje program to między innymi kwestie architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia czy cyfryzacji usług publicznych – dodał Markiewicz.

- Przypomnę, że chodzi m.in. o tysiąc miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których mają być zniesione bariery architektoniczne, a także o co najmniej 20 proc. mieszkań w programie Mieszkanie Plus, które mają być dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Mowa również o tym, że wszystkie kupowane autobusy mają być przystosowane dla użytkowników mających specyficzne potrzeby, czyli zarówno dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci czy osób z dużym bagażem – informował dyrektor MOPR.

- Ważnym działaniem jest także to, które ukierunkowane jest na uświadamianie ludziom możliwości korzystania z określonych rozwiązań. Chodzi o świadomość, bez której nikt nie zdecyduje się na udział w jakimkolwiek projekcie. W programie Dostępność Plus akcentuje się m.in. zmianę naszego podejścia do problemu dostępności – mówił Markiewicz.

Naszego gościa zapytaliśmy także o efekty programu 500 plus widziane z perspektywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Oczywiście dzięki programowi 500 plus udało się osiągnąć główny zakładany efekt, czyli wzrost liczby urodzeń dzieci. Państwo realizuje w ten sposób swą funkcję opiekuńczą. Pojawiło się jednak takie zjawisko, które niestety ma charakter stały, że z roku na rok spada liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. Jest to już około 60 proc. rodzin, które wcześniej korzystały ze świadczeń. A trzeba pamiętać, że prócz dostarczenia zasiłku mieliśmy także zapewniony kontakt z rodziną. Pracownik socjalny spotykał się z członkami rodziny. Teraz straciliśmy możliwość takiej współpracy, pomocy, bo gdy nie ma zgłoszenia od zainteresowanych naszą pomocą, my nie możemy jej inicjować - wyjaśniał dyrektor MOPR.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »