Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym…
2018-05-21, 15:42 Autor: Ewa Skrabacz

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”
- Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi. Pytanie zawsze jest o formę, o skalę. To są mechanizmy, które funkcjonują już w Biblii, gdzie ci, którym się lepiej powodziło, w ramach jałmużny czy jakiejś daniny dzielili się z tymi, którym się trochę gorzej powodziło – tak Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS, tłumaczył zasadność „daniny solidarnościowej”, proponowanej przez rządzących na rzecz niepełnosprawnych.
- Prawo i Sprawiedliwość stara się być partią socjalną, która stawia na wsparcie najuboższych warstw społecznych czy wsparcie rodzin. Trzeba to z czegoś finansować – dodał Stawiarski.

Odnosząc się do wciąż trwającego w Sejmie protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, poseł PiS stwierdził, że doszło do sytuacji kuriozalnej:

- Protest uderza w najbardziej prospołeczny rząd, który był po 1989 r., który wprowadził najwięcej rozwiązań prospołecznych. Uważam, że protest jest ze wszech miar słuszny, bo ludzie walczą o to, co im się należy, ale sama forma protestu nie jest odpowiednia – mówił Stawiarski.

- Pewnie Marszałek ma jakieś swoje argumenty na wprowadzenie obostrzeń w dostępie do Sejmu, natomiast ja uważam, że to źle służy wizerunkowo. Nie samemu Marszałkowi, nie posłom, ale powadze Sejmu. To powinna być instytucja, która ma być jak najbardziej obywatelom przybliżana. Niewpuszczanie na teren Sejmu np. wycieczek jest ze szkodą dla polskiego parlamentaryzmu i obywateli, którzy mają ograniczony dostęp do edukacji parlamentarnej – stwierdził poseł.

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do przygotowanej przez min. Jarosława Gowina Konstytucji dla Nauki:

- Bałbym się tego, by odbierać mniejszym ośrodkom akademickim prawa do szkolnictwa na wysokim poziomie. Nasze opolskie uczelnie, wśród tych mniejszych, są na dobrym poziomie. Inwestowaliśmy w te uczelnie nie po to, by teraz ich ranga spadała. Mam więc nadzieję, że to nie będzie próba budowania dużych uczelni kosztem małych. Niepokojąca jest Polska dwóch prędkości akademickich. Prezes Jarosław Kaczyński wielokrotnie potwierdzał, że jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju, a nie za polityką lokomotyw, które sprawiają, że pewne ośrodki się rozwijają, a reszta nie ma szans na rozwój – mówił Stawiarski.

Zapytaliśmy także o budowę sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Namysłowie.

- Z tego co się orientuję, wszystkie szkoły na Opolszczyźnie miały sale koncertowe, a jedynie namysłowska szkoła muzyczna nie miała. To był temat, który pojawiał się odkąd pamiętam. Starania trwały od wielu lat. Szkołę rokrocznie kończy około 25 osób, więc to konkretna grupa. A sala koncertowa będzie służyć szerzej, całej społeczności lokalnej. To projekt rozłożony na 3 lata. W tym roku inwestycja ma ruszyć. Miałem obietnicę ministra kultury Piotra Glińskiego, że tak właśnie będzie. To było o tyle trudne, że w tym roku było tylko 20 mln na cały kraj na tego typu inwestycje i mały Namysłów „wyrwał” 10 proc. z tego – stwierdził Stawiarski.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »