Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym…
2018-05-21, 15:42 Autor: Ewa Skrabacz

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”

Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkości”
- Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi. Pytanie zawsze jest o formę, o skalę. To są mechanizmy, które funkcjonują już w Biblii, gdzie ci, którym się lepiej powodziło, w ramach jałmużny czy jakiejś daniny dzielili się z tymi, którym się trochę gorzej powodziło – tak Bartłomiej Stawiarski, poseł PiS, tłumaczył zasadność „daniny solidarnościowej”, proponowanej przez rządzących na rzecz niepełnosprawnych.
- Prawo i Sprawiedliwość stara się być partią socjalną, która stawia na wsparcie najuboższych warstw społecznych czy wsparcie rodzin. Trzeba to z czegoś finansować – dodał Stawiarski.

Odnosząc się do wciąż trwającego w Sejmie protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, poseł PiS stwierdził, że doszło do sytuacji kuriozalnej:

- Protest uderza w najbardziej prospołeczny rząd, który był po 1989 r., który wprowadził najwięcej rozwiązań prospołecznych. Uważam, że protest jest ze wszech miar słuszny, bo ludzie walczą o to, co im się należy, ale sama forma protestu nie jest odpowiednia – mówił Stawiarski.

- Pewnie Marszałek ma jakieś swoje argumenty na wprowadzenie obostrzeń w dostępie do Sejmu, natomiast ja uważam, że to źle służy wizerunkowo. Nie samemu Marszałkowi, nie posłom, ale powadze Sejmu. To powinna być instytucja, która ma być jak najbardziej obywatelom przybliżana. Niewpuszczanie na teren Sejmu np. wycieczek jest ze szkodą dla polskiego parlamentaryzmu i obywateli, którzy mają ograniczony dostęp do edukacji parlamentarnej – stwierdził poseł.

Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do przygotowanej przez min. Jarosława Gowina Konstytucji dla Nauki:

- Bałbym się tego, by odbierać mniejszym ośrodkom akademickim prawa do szkolnictwa na wysokim poziomie. Nasze opolskie uczelnie, wśród tych mniejszych, są na dobrym poziomie. Inwestowaliśmy w te uczelnie nie po to, by teraz ich ranga spadała. Mam więc nadzieję, że to nie będzie próba budowania dużych uczelni kosztem małych. Niepokojąca jest Polska dwóch prędkości akademickich. Prezes Jarosław Kaczyński wielokrotnie potwierdzał, że jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju, a nie za polityką lokomotyw, które sprawiają, że pewne ośrodki się rozwijają, a reszta nie ma szans na rozwój – mówił Stawiarski.

Zapytaliśmy także o budowę sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Namysłowie.

- Z tego co się orientuję, wszystkie szkoły na Opolszczyźnie miały sale koncertowe, a jedynie namysłowska szkoła muzyczna nie miała. To był temat, który pojawiał się odkąd pamiętam. Starania trwały od wielu lat. Szkołę rokrocznie kończy około 25 osób, więc to konkretna grupa. A sala koncertowa będzie służyć szerzej, całej społeczności lokalnej. To projekt rozłożony na 3 lata. W tym roku inwestycja ma ruszyć. Miałem obietnicę ministra kultury Piotra Glińskiego, że tak właśnie będzie. To było o tyle trudne, że w tym roku było tylko 20 mln na cały kraj na tego typu inwestycje i mały Namysłów „wyrwał” 10 proc. z tego – stwierdził Stawiarski.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »