Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Apolonia Klepacz o tym, dlaczego zdecydowała się…
2018-05-08, 16:18 Autor: Marek Świercz

Apolonia Klepacz o tym, dlaczego zdecydowała się zostać kandydatką lewicy na prezydenta Opola

Apolonia Klepacz o tym, dlaczego zdecydowała się zostać kandydatką lewicy na prezydenta Opola
- To nie była łatwa decyzja, ale ostatecznie się na kandydowanie zdecydowałam – stwierdziła w Loży Radiowej Apolonia Klepacz, kandydatka SLD na prezydenta Opola, dodając, że wcześniej opowiedziała się za kandydaturą radnego Piotra Mielca, który – przypomnijmy – odszedł z Sojuszu, gdy okazało się, że partia postawiała jednak na jego konkurentkę.
Nasz gość mówi, że na razie ma akceptację miejskich struktur SLD, w połowie maja jej kandydaturę ma zatwierdzić rada wojewódzka. Klepacz ma duże doświadczenie administracyjne: w latach 1995 – 1996 była naczelnikiem wydziału odpowiedzialnego za rozwój Opola, potem wicewojewodą w trudnym okresie powodzi tysiąclecia, później senatorem.

- Powódź to był dramatyczny okres, zupełnie inne możliwości działania, pamiętam, jak zdobyliśmy 15 telefonów komórkowych, zabiegaliśmy o helikoptery – wspomina. – Nasze rządy to był także okres, gdy staraliśmy się uzyskać zgodę na utworzenie specjalnych stref ekonomicznych dla Nysy i opolskiego Metalchemu. Potem jednak straciliśmy władzę i nowy rząd tematu nie podjął.

Pytana o wyborczą porażkę lewicy w poprzednich wyborach samorządowych, Apolonia Klepacz przyznaje, że popełniono wiele błędów. Przypomnijmy: z powodu kserowania list z podpisami poparcia SLD nie zarejestrowało w Opolu tylu list, by lewica mogła zgłosić swojego kandydata na prezydenta, którym był wtedy Tomasz Garbowski.

- Czy było wewnętrzne śledztwo? Raczej analiza. Wnioski wyciągnęliśmy. Było też trochę pogłosek, ale nie chcę ich powtarzać, by nikogo nie skrzywdzić – stwierdziła.

Pytana o prezydenturę Arkadiusza Wiśniewskiego, przyznała, że mamy w mieście inwestycyjne przyśpieszenie, skrytykowała za to tryb powiększenia Opola.

- W latach 90. brałam udział w opracowaniu dwóch strategii rozwoju: dla miasta i tak zwanej wspólnoty opolskiej, która obejmowała Opola i okoliczne gminy. Wtedy bardzo duży nacisk kładliśmy na dialog, którego teraz zabrakło – przypomniała.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »