Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem, 'dużych'…
2018-02-27, 14:12 Autor: Agnieszka Stefaniak

Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem, "dużych" pieniądzach i pamięci historycznej

Adrian Czubak o walce ze smogiem i mrozem
W sierpniu mają ruszyć pilotażowe prace nad ocieplaniem domów najbiedniejszych Polaków. Rząd ogłosił program „Stop Smog”. Na liście WHO 32 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce na 13. pozycji znalazł się Kędzierzyn-Koźle i właśnie to miasto będzie na początku beneficjentem rządowego programu.
- Program "Stop smog" to kolejne działanie rządu w odpowiedzi na problemy polskiego społeczeństwa, które narastały od wielu lat. Rozpoczynamy walkę o to, aby powietrze w polskich miastach i wsiach było czystsze, a mieszkańcy zdrowsi. Chcemy zminimalizować niską emisję poprzez termomodernizację budynków - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

Wojewoda zwrócił jednak uwagę na to, że aby pozbyć się problemu ze smogiem potrzebna jest współpraca władz samorządowych i organizacji ekologicznych.

- Rządowy program w pierwszej kolejności skierowany jest do osób najuboższych - dodał wojewoda.

Tematem Loży Radiowej był także mróz. Ostatniej doby na Opolszczyźnie, najprawdopodobniej właśnie w wyniki wyziębienia, zmarła jedna osoba, to 60-latek. Jego ciało policjanci znaleźli w jednym z pustostanów w Kluczborku.

- Wraz ze spadkiem temperatur służby i instytucje odpowiedzialne za pomoc osobom bezdomnym i potrzebującym mają coraz więcej zgłoszeń - mówi Czubak. - Pewne jest, że nigdy nikomu nie zostanie odmówiona pomoc, niezależnie od tego, ile osób w danym ośrodku pomocy będzie.

Z wojewodą opolskim poruszyłyśmy także temat przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Te rozpoczną się już 1 marca i potrwają do 5. marca, w wielu miejscach w województwie, odbędą się biegi Tropem Wilczym.

- W tym roku przyjąłem zaproszenie z Grodkowa i postaram się pobiec tam. Idea jest wspaniała - powiedział wojewoda opolski.

W ostatniej odsłonie naszego programu wojewoda odniósł się do ostatnich informacji o nagrodach dla niego i wicewojewody (28. tys. zł), przyznanych na poziomie centralnym.

- Nikt po te nagrody nie występował. Nie mamy sobie nic do zarzucenia. Przyjąłem ponad 13 tysięcy spraw od marszałka. Już wydaliśmy 2,5 tys. wniosków w sprawach, które sobie czekały, czekały. Więc to jest przykład, że jak coś się chce, to można - komentuje wojewoda.

- Zrobiłem analizę oświadczeń majątkowych samorządowców. Mamy w regionie ponad 80 osób, które pełną funkcje wyższe w samorządzie, to m.in. wójtowie, burmistrzowie. Dołączyłem do tego wojewodę. I na którym miejscu jest wojewoda, jeśli chodzi o wysokość zarobków w tym zestawieniu - na 61. - dodaje Czubak.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »