Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym…
2017-12-14, 09:40 Autor: Marek Świercz

Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach

Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach
- O osobach obcych pisze się łatwiej niż o sąsiadach, ale z myślą o takiej pracy nosiłem się od dawna, chciałem, żeby pozostało po mnie coś materialnego, taka opowieść o mojej rodzinnej miejscowości - mówił w Loży Radiowej prof. Edmund Nowak, historyk, były długoletni dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu - Łambinowicach, który właśnie napisał i wydał monografię na temat dwudziestolecia powojennego w Biskupicach pod Olesnem.
Nowak opowiada, że początkowo planował oprzeć się na osobistych wspomnieniach, ale zrezygnował, bo zbyt długo w Biskupicach nie mieszkał i nie dowierzał już własnej pamięci.

- Kutz kiedyś powiedział, że trzeba opuścić swoje środowisko, żeby po latach je odnaleźć. Tak było ze mną, wyjechałem z Biskupic w latach 60. po maturze i potem tylko czasem odwiedzałem rodziców - mówił Nowak. - Ostatecznie oparłem się nie tylko na wspomnieniach, ale także na rozmowach ze świadkami tamtych czasów i dokumentach znalezionych w archiwach.

Jak wyglądało życie w Biskupicach po wojnie? Jak mówi Nowak, było niezwykle ciężkie, po gwałtach, zabójstwach i rabunkach dokonanych przez sowieckich maruderów nadszedł czas wielkiej biedy. We wsi zostało raptem siedem koni, nie było jak wykonywać prac gospodarczych, dziadek Nowaka osobiście szpadlem przekopał 30 arów ziemi, bo nie miał innej możliwości. Nasz gość mówi, że był to jednak czas nadziei, mieszkańcy liczyli na to, że ich życie się poprawi i angażowali się w życie publiczne, choć był to przecież czas montowania systemu komunistycznego.

- Dziś tamte czasy są często pokazywano w sposób jednostronny, czarno-biały - mówi Nowak.

Nasz gość dodaje przy tym, że mimo ogromnych trudności był to czas, w którym członkowie wiejskiej wspólnoty chętnie sobie pomagali, poczucie solidarności było wszechobecne. Dziś - jak dodaje - niewiele z tego zostało.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »