Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym…
2017-12-14, 09:40 Autor: Marek Świercz

Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach

Edmund Nowak o tym, jak wyglądało życie w powojennym dwudziestoleciu w podoleskich Biskupicach
- O osobach obcych pisze się łatwiej niż o sąsiadach, ale z myślą o takiej pracy nosiłem się od dawna, chciałem, żeby pozostało po mnie coś materialnego, taka opowieść o mojej rodzinnej miejscowości - mówił w Loży Radiowej prof. Edmund Nowak, historyk, były długoletni dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu - Łambinowicach, który właśnie napisał i wydał monografię na temat dwudziestolecia powojennego w Biskupicach pod Olesnem.
Nowak opowiada, że początkowo planował oprzeć się na osobistych wspomnieniach, ale zrezygnował, bo zbyt długo w Biskupicach nie mieszkał i nie dowierzał już własnej pamięci.

- Kutz kiedyś powiedział, że trzeba opuścić swoje środowisko, żeby po latach je odnaleźć. Tak było ze mną, wyjechałem z Biskupic w latach 60. po maturze i potem tylko czasem odwiedzałem rodziców - mówił Nowak. - Ostatecznie oparłem się nie tylko na wspomnieniach, ale także na rozmowach ze świadkami tamtych czasów i dokumentach znalezionych w archiwach.

Jak wyglądało życie w Biskupicach po wojnie? Jak mówi Nowak, było niezwykle ciężkie, po gwałtach, zabójstwach i rabunkach dokonanych przez sowieckich maruderów nadszedł czas wielkiej biedy. We wsi zostało raptem siedem koni, nie było jak wykonywać prac gospodarczych, dziadek Nowaka osobiście szpadlem przekopał 30 arów ziemi, bo nie miał innej możliwości. Nasz gość mówi, że był to jednak czas nadziei, mieszkańcy liczyli na to, że ich życie się poprawi i angażowali się w życie publiczne, choć był to przecież czas montowania systemu komunistycznego.

- Dziś tamte czasy są często pokazywano w sposób jednostronny, czarno-biały - mówi Nowak.

Nasz gość dodaje przy tym, że mimo ogromnych trudności był to czas, w którym członkowie wiejskiej wspólnoty chętnie sobie pomagali, poczucie solidarności było wszechobecne. Dziś - jak dodaje - niewiele z tego zostało.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »