Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Monika Bartel o niskiej skolaryzacji w regionie i…
2017-12-12, 16:35 Autor: Agnieszka Stefaniak

Monika Bartel o niskiej skolaryzacji w regionie i absolwentach opolskich uczelni w ujęciu statystycznym

Monika Bartel o niskiej skolaryzacji w regionie
Opolski urząd statystyczny przeanalizował dane dotyczące studentów, absolwentów opolskich uczelni. Zadaniem zestawienia, będącego elementem raportu o aktywności ekonomicznej ludności w regonie było pokazanie m.in. jak absolwenci opolskich uczelni radzą sobie na ryku pracy.
- Zbieraliśmy dane przede wszystkim ze sprawozdań przekazywanych nam przez uczelnie, ale też prowadziliśmy swoje badania statystyczne, ankietowe. Badania pochodzą z 6 szkół wyższych, które funkcjonują w naszym regionie. Jednak trzeba przyznać, że ich zakres sięga 1954 roku, gdy działała w regionie tylko jedna uczelnia, Wyższa Szkoła Pedagogiczna - mówi Monika Bartel, rzecznik Urzędu Statystycznego w Opolu.

Z danych statystycznych wynika, że od lat 90. ubiegłego wieku do roku 2009 roku obserwowany jest systematyczny wzrost liczby absolwentów.

- Wpływ na to mają co najmniej dwa czynniki. To zmiana demograficzna, wzrost liczby ludności, w ogóle, ale i zwiększająca się popularność studiów wyższych u osób między 19. a 24. rokiem życia- tłumaczy Bartel.

Od 2010 do 2013 każdego roku kończyło studia wyższe na uczelniach w regionie około 10 tys. absolwentów. Dla porównania 27 lat temu - absolwentów było tylko 1075.

- W 2000 roku 1/3 studentów uczyła się stacjonarnie, dziś to 2/3 - dodaje Bartel. - Jeśli chodzi o kierunki, to w 1996 roku, co drugi absolwent kończył kierunek pedagogiczny, teraz najwięcej kończy kierunki związane z naukami społecznymi, gospodarką i prawem. To około 30 procent. Rośnie zainteresowanie studiami technicznymi - technika, przemysł, budownictwo. Tu wpływ ma popyt na prace.

Na terenie województwa najwięcej nowych miejsc pracy tworzy właśnie przemysł. Dla porównania w 2010 było to prawie 30% wakatów, w 2016 już prawie 50%.

Badanie aktywności wskazuje, że osoby, które kończyły kierunki zdrowie i opieka społeczna, najlepiej sobie radzą na rynku pracy. Dotyczy to także kierunków pedagogicznych i technologii.

Od 1953 roku do chwili obecnej opolskie uczelnie wyższe ukończyło około 200 tysięcy osób.

- Współczynnik skolaryzacji, który określa relacje liczby osób studiujących do populacji nasze województwo ma - według statystycznych zestawień niski. Najwyższy notuje się na Dolnym Śląsku, na poziomie 67,1, w naszym województwie wynosi on 30,5, przy średniej krajowej 50 - tłumaczy Bartel.







Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »