Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie…
2017-07-20, 14:23 Autor: Marek Świercz

Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie, parafii większej od Polski i zmartwychwstaniu kościółka w Biełastoku

O. Wojciech Ziółek m.in. o życiu Polaków na Syberii
- Syberyjski klimat nie jest taki, jak wszyscy myślą. W zimie może być i 40 stopni poniżej zera, ale gdy wyjeżdżałem z Tomska pod koniec czerwca, mieliśmy 32 stopnie powyżej zera - opowiadał w Loży Radiowej ojciec Wojciech Ziółek, jezuita, który dba w Tomsku o żyjących na Syberii katolików. - Ale i tak najważniejszy jest zawsze żar serca - dodał nasz gość.
Ojciec Ziółek musi wracać do Polski co trzy miesiące, by przedłużyć sobie prawo pobytu w Rosji, bo uzyskanie pozwolenia na czasowy pobyt (na okres trzech lat) nie jest proste, wymaga zdania egzaminu ze znajomości języka, rosyjskiej historii i rosyjskiego prawa.

- Rosjanie bardzo się cenią - żartował nasz gość. - A pytania, zwłaszcza dla Polaka, potrafią być podchwytliwe. Weźmy pytanie o to, kiedy zaczęła się druga wojna światowa.

Nasz gość przypomniał, że przez kilka lat był związany z Opolem - w latach 1994 - 2000 prowadził jezuicki ośrodek Xaverianum. To czas powodzi tysiąclecia, jezuici wspomagali wtedy nie tylko powodzian, ale także tych wspierających powodzian, w tym - dziennikarzy Radia Opole.

- Radio Opole było wtedy prawdziwą ostoją, dlatego w grudniu 1997 otrzymało statuetkę Żar Serca - podkreślił.

Potem ojciec Wojciech został prowincjałem południowej prowincji polskich jezuitów, a następnie, na własne życzenie, trafił do Tomska, by zająć się społecznością syberyjskich katolików. Do tego miasta, które bywa nazywane Syberyjskim Rzymem, trafiało wielu polskich zesłańców, dlatego przed rewolucją jedna trzecia mieszkańców była katolikami. Jezuici opiekują się tam jedną z dwóch (!) katolickich szkół w Rosji i katolicką parafią o powierzchni nieco większej niż powierzchnia Polski.

Dziś najważniejszym zadaniem jest dla nich odbudowa kościółka w Biełastoku, miasteczku założonym przez dobrowolnych przesiedleńców, którzy pod koniec XIX wieku wyjechali na Syberię, bo car obiecał im ziemię. Liczący ponad sto lat drewniany kościółek w tej miejscowości, położonej 220 km od Tomska, spłonął w środę po Wielkiej Nocy.

- Chcemy odbudować go w wersji murowanej, z zapleczem dla kapłana i świetlicą dla dzieci, potrzebujemy 150 tysięcy euro - dodał nasz gość.

Jeśli ktoś chce tę inicjatywę wesprzeć, szczegóły znajdzie tu:
https://belostok-catholic.ru/pl

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »