Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej…
2017-07-13, 20:16 Autor: Ewa Skrabacz

Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu prawie bez ograniczeń

Anna Moskwa o szkole w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu bez ograniczeń
- Naszym wielkim marzeniem jest to, by już w październiku 2018 r. mógł być uruchomiony pierwszy rocznik kształcenia inżynierskiego (w Kędzierzynie-Koźlu, w zamiejscowym wydziale szczecińskiej Akademii Morskiej) i równolegle pierwsze kursy w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego – deklarowała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
- Naszą intencją jest, by jak najwięcej młodych ludzi zostało tutaj, a żeby zostali tutaj, muszą mieć żeglowne rzeki i możliwość pływania. Cieszymy się, że uczelnia podjęła taką inicjatywę i przygotowuje kadry, bo w momencie, gdy będziemy mieć już żeglowną Odrę, to młodzi skończą szkołę i jako pierwszy rocznik będą mogli pływać po Odrze – mówiła Minister.

Przywołując podpisaną przez Polskę konwencję AGN, mówiła o podjętym przez nas zobowiązaniu osiągnięcia co najmniej IV klasy żeglowności rzek, przede wszystkim Odry i Wisły.

- Dla nas na chwilę obecną priorytetem jest Odra i od Odry zaczynamy. Wkrótce ogłosimy studium wykonalności, które pomoże nam odpowiedzieć na pytania: jak robić to dobrze, ekologicznie, z jakimi partnerami, jaki to będzie koszt, jak to zrobić jak najszybciej. Potem kolejne studium na Wiśle – dopowiadała min. Moskwa, wyjaśniając, co oznacza planowany poziom żeglowności:

- IV klasa żeglowności to wysoka klasa, która umożliwia swobodny przepływ pasażerski i swobodny przepływ wszelkiego rodzaju ładunków. Oznacza także łagodne przepłynięcie z rzeki na morze, by nie trzeba było dokonywać dodatkowych prac np. przeładunku, czyli kompatybilność transportu rzecznego z transportem morskim. To jest klasa bezpieczna ekologicznie i powodziowo, czyli pod każdym względem optymalna. To klasa nazywana autostradą, czyli rzeka jest autostradą wodną. Do tego dążymy co do szybkości, jakości i bezpieczeństwa – tłumaczyła Minister.

Po osiągnięciu IV klasy żeglowności, Odrą będą mogły być spławiane wszelkiego rodzaju towary, które w tej chwili są transportowane samochodami bądź koleją. Jedyne ograniczenia są związane z transportem towarów szybko psujących się – ze względu na wolniejsze tempo transportu rzecznego.

Minister zapewniała, że realizacja projektu uwzględnia wnioski ekologów i ichtiologów, którzy potwierdzają, że żeglowne rzeki i dobre śluzy sprawiają, że rzeki stają się przyjazne rybom.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »