Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej…
2017-07-13, 20:16 Autor: Ewa Skrabacz

Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu prawie bez ograniczeń

Anna Moskwa o szkole w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu bez ograniczeń
- Naszym wielkim marzeniem jest to, by już w październiku 2018 r. mógł być uruchomiony pierwszy rocznik kształcenia inżynierskiego (w Kędzierzynie-Koźlu, w zamiejscowym wydziale szczecińskiej Akademii Morskiej) i równolegle pierwsze kursy w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego – deklarowała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
- Naszą intencją jest, by jak najwięcej młodych ludzi zostało tutaj, a żeby zostali tutaj, muszą mieć żeglowne rzeki i możliwość pływania. Cieszymy się, że uczelnia podjęła taką inicjatywę i przygotowuje kadry, bo w momencie, gdy będziemy mieć już żeglowną Odrę, to młodzi skończą szkołę i jako pierwszy rocznik będą mogli pływać po Odrze – mówiła Minister.

Przywołując podpisaną przez Polskę konwencję AGN, mówiła o podjętym przez nas zobowiązaniu osiągnięcia co najmniej IV klasy żeglowności rzek, przede wszystkim Odry i Wisły.

- Dla nas na chwilę obecną priorytetem jest Odra i od Odry zaczynamy. Wkrótce ogłosimy studium wykonalności, które pomoże nam odpowiedzieć na pytania: jak robić to dobrze, ekologicznie, z jakimi partnerami, jaki to będzie koszt, jak to zrobić jak najszybciej. Potem kolejne studium na Wiśle – dopowiadała min. Moskwa, wyjaśniając, co oznacza planowany poziom żeglowności:

- IV klasa żeglowności to wysoka klasa, która umożliwia swobodny przepływ pasażerski i swobodny przepływ wszelkiego rodzaju ładunków. Oznacza także łagodne przepłynięcie z rzeki na morze, by nie trzeba było dokonywać dodatkowych prac np. przeładunku, czyli kompatybilność transportu rzecznego z transportem morskim. To jest klasa bezpieczna ekologicznie i powodziowo, czyli pod każdym względem optymalna. To klasa nazywana autostradą, czyli rzeka jest autostradą wodną. Do tego dążymy co do szybkości, jakości i bezpieczeństwa – tłumaczyła Minister.

Po osiągnięciu IV klasy żeglowności, Odrą będą mogły być spławiane wszelkiego rodzaju towary, które w tej chwili są transportowane samochodami bądź koleją. Jedyne ograniczenia są związane z transportem towarów szybko psujących się – ze względu na wolniejsze tempo transportu rzecznego.

Minister zapewniała, że realizacja projektu uwzględnia wnioski ekologów i ichtiologów, którzy potwierdzają, że żeglowne rzeki i dobre śluzy sprawiają, że rzeki stają się przyjazne rybom.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »