Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Krzemienowski o tym, że żadne przepisy nie…
2017-06-28, 19:14 Autor: Ewa Skrabacz

Tomasz Krzemienowski o tym, że żadne przepisy nie zastąpią myślącego pracodawcy i myślącego pracownika

Żadne przepisy nie zastąpią myślącego pracodawcy i myślącego pracownika
– Liczba wypadków przy pracy na Opolszczyźnie w pierwszej połowie roku jest podobna, jak w roku ubiegłym. Wciąż najczęściej zdarzają się one w branży budowlanej i w przetwórstwie, ale często też do wypadków dochodzi na mniejszych budowach, przy remontach elewacji czy więźby dachowej – powiedział Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.
Krzemienowski zaznaczył, że inspektorzy pracy najczęściej interweniują udzielając pouczeń lub wydając decyzje administracyjne dotyczące poprawy warunków bezpieczeństwa pracy bądź wstrzymania prac w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pracowników.

– Inspektor pracy nie zastąpi myślącego pracodawcy i myślącego pracownika. Czasem jest problem z pracodawcą, który nie wyposaży pracownika w odpowiedni sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo pracy, a czasem problem dotyczy pracownika, który – choćby ze względu na wygodę – będzie unikał różnego rodzaju zabezpieczeń – podkreślił nasz gość.

Zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu zapytaliśmy o regulacje prawne dotyczące temperatury w miejscu pracy. Stwierdził, że znajdują one umiarkowane zastosowanie w okresie letnim, gdyż dotyczą przede wszystkim temperatury minimalnej w pomieszczeniach, a nie ma przepisów regulujących maksymalną dopuszczalną temperaturę.

– Zasypała nas liczba interwencji pracowników, którzy sygnalizowali, że w ich miejscu pracy temperatura przekracza 30°C. Blaszane konstrukcje budynków sprzyjają omdleniom. Co prawda pracodawca nie może być zmuszony do zapewnienia klimatyzacji, ale ma obowiązek zadbania o skuteczną wentylację oraz dostarczenie pracownikom napojów, przede wszystkim wody – zaznaczył.

Pytany o zagrożenia czyhające na młodych ludzi wkraczających na rynek pracy, wskazał przede wszystkim na brak umowy (zatrudnianie na czarno) oraz niskie stawki, poniżej ustawowo przewidzianych 13 zł (umowa-zlecenie).

– Nieprawidłowości nie mają jednak charakteru masowego ani drastycznego. Częściej wynikały z niezrozumienia przepisów. Inspektorzy odnotowali około siedmiu tego typu przypadków na przeprowadzonych kilkaset kontroli – powiedział.

Krzemienowski dodał, że w czasie wakacji inspektorzy pracy będą się pojawiać w miejscach szczególnie atrakcyjnych turystycznie, w celu kontrolowania czy pracujące tam osoby są zatrudnione legalnie.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »