Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji…
2017-05-09, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji kanału żeglownego i stanie Odry po fali wezbraniowej w rozmowie z Czesławem Szarkiem i Andrzejem Podgórskim z Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej

Czesław Szarek i Andrzej Podgórski o budowie suchego zbiornika w Raciborzu
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Ostatniego dnia czerwca poznamy wykonawcę budowy zbiornika w Raciborzu. W specyfikacji przetargowej pojawia się informacja, że będzie to jednak zbiornik suchy.

- Jesteśmy podbudowani, że będzie to zrobione, choć taki finał jak zbiornik suchy to nie jest dla nas zbyt ciekawą informacją - mówi Czesław Szarek, prezes rady kapitanów żeglugi śródlądowej.
- Zbiornik miał być wielofunkcyjny, retencyjny, więc magazynujący wodę na wypadek suszy i zbierającym nadmiar wody na wypadek powodzi. Wielofunkcyjność zakłada, że jest także wykorzystany przez energetykę, do produkcji białego prądu. A dla nas miał takie znaczenie, że jeden z odcinków planowanej drogi Koźle - Ostrawa przebiegałby przez zbiornik - uzupełnia Andrzej Podgórski.

W sytuacji przyjęcia koncepcji budowy zbiornika suchego rada kapitanów przygotowała swój pomysł.

- Każdy zbiornik musi mieć obwałowanie i w tej sytuacji przy jednym z obwałowań bocznych wystarczy wybudować jedną ściankę szczelną i powstanie kanał o dobrych parametrach żeglugi podczas, gdy reszta zbiornika może być sucha - wyjaśnia Andrzej Podgórski.

Przypomnijmy, całkowita pojemność suchego zbiornika w Raciborzu ma wynosić ok. 185 mln m3. Co powinno zabezpieczyć na wypadek wielkiej wody nie tylko Racibórz, ale także Kędzierzyn-Koźle i Opole oraz zmniejszyć zagrożenie powodziowe obszarów położonych poniżej czyli miast Brzeg, Oława i Wrocław. Otwarcie kopert w ogłoszonym już przetargu nastąpi 30 czerwca.

W poniedziałek (8.09) RZGW poinformowała, że wznawia żeglugę na Odrze. Na rzece tłoku jednak nie będzie.

- Żegluga jest ale nie jest ona taka, jak byśmy sobie tego życzyli, tak jak kiedyś funkcjonowała - mówi Czesław Szarek. - Ona jeszcze się broni i chce przetrwać.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał konwencję AGN. Czy widać jakieś zmiany?

- Uruchomiono wreszcie finansowanie przebudowy stopnia wodnego w Malczycach, co jest wąskim gardłem blokującym żeglugę na całej Odrze przy niedostatku wody - mówi Andrzej Podgórski.

- Sama rzeka potrzebuje pogłębienia. Nie można wciąż podwyższać wałów, bo jeśli Odra jest płytka, zamulona to ta woda i tak gdzieś się musi rozlać - dodaje Podgórski.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »