Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji…
2017-05-09, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji kanału żeglownego i stanie Odry po fali wezbraniowej w rozmowie z Czesławem Szarkiem i Andrzejem Podgórskim z Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej

Czesław Szarek i Andrzej Podgórski o budowie suchego zbiornika w Raciborzu
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Ostatniego dnia czerwca poznamy wykonawcę budowy zbiornika w Raciborzu. W specyfikacji przetargowej pojawia się informacja, że będzie to jednak zbiornik suchy.

- Jesteśmy podbudowani, że będzie to zrobione, choć taki finał jak zbiornik suchy to nie jest dla nas zbyt ciekawą informacją - mówi Czesław Szarek, prezes rady kapitanów żeglugi śródlądowej.
- Zbiornik miał być wielofunkcyjny, retencyjny, więc magazynujący wodę na wypadek suszy i zbierającym nadmiar wody na wypadek powodzi. Wielofunkcyjność zakłada, że jest także wykorzystany przez energetykę, do produkcji białego prądu. A dla nas miał takie znaczenie, że jeden z odcinków planowanej drogi Koźle - Ostrawa przebiegałby przez zbiornik - uzupełnia Andrzej Podgórski.

W sytuacji przyjęcia koncepcji budowy zbiornika suchego rada kapitanów przygotowała swój pomysł.

- Każdy zbiornik musi mieć obwałowanie i w tej sytuacji przy jednym z obwałowań bocznych wystarczy wybudować jedną ściankę szczelną i powstanie kanał o dobrych parametrach żeglugi podczas, gdy reszta zbiornika może być sucha - wyjaśnia Andrzej Podgórski.

Przypomnijmy, całkowita pojemność suchego zbiornika w Raciborzu ma wynosić ok. 185 mln m3. Co powinno zabezpieczyć na wypadek wielkiej wody nie tylko Racibórz, ale także Kędzierzyn-Koźle i Opole oraz zmniejszyć zagrożenie powodziowe obszarów położonych poniżej czyli miast Brzeg, Oława i Wrocław. Otwarcie kopert w ogłoszonym już przetargu nastąpi 30 czerwca.

W poniedziałek (8.09) RZGW poinformowała, że wznawia żeglugę na Odrze. Na rzece tłoku jednak nie będzie.

- Żegluga jest ale nie jest ona taka, jak byśmy sobie tego życzyli, tak jak kiedyś funkcjonowała - mówi Czesław Szarek. - Ona jeszcze się broni i chce przetrwać.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał konwencję AGN. Czy widać jakieś zmiany?

- Uruchomiono wreszcie finansowanie przebudowy stopnia wodnego w Malczycach, co jest wąskim gardłem blokującym żeglugę na całej Odrze przy niedostatku wody - mówi Andrzej Podgórski.

- Sama rzeka potrzebuje pogłębienia. Nie można wciąż podwyższać wałów, bo jeśli Odra jest płytka, zamulona to ta woda i tak gdzieś się musi rozlać - dodaje Podgórski.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »