Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji…
2017-05-09, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

O budowie suchego zbiornika w Raciborzu, koncepcji kanału żeglownego i stanie Odry po fali wezbraniowej w rozmowie z Czesławem Szarkiem i Andrzejem Podgórskim z Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej

Czesław Szarek i Andrzej Podgórski o budowie suchego zbiornika w Raciborzu
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Rada kapitanów żeglugi chce budowy kanału przy budowanym zbiorniku w Raciborzu [Fot. Andrzej Podgórski]
Ostatniego dnia czerwca poznamy wykonawcę budowy zbiornika w Raciborzu. W specyfikacji przetargowej pojawia się informacja, że będzie to jednak zbiornik suchy.

- Jesteśmy podbudowani, że będzie to zrobione, choć taki finał jak zbiornik suchy to nie jest dla nas zbyt ciekawą informacją - mówi Czesław Szarek, prezes rady kapitanów żeglugi śródlądowej.
- Zbiornik miał być wielofunkcyjny, retencyjny, więc magazynujący wodę na wypadek suszy i zbierającym nadmiar wody na wypadek powodzi. Wielofunkcyjność zakłada, że jest także wykorzystany przez energetykę, do produkcji białego prądu. A dla nas miał takie znaczenie, że jeden z odcinków planowanej drogi Koźle - Ostrawa przebiegałby przez zbiornik - uzupełnia Andrzej Podgórski.

W sytuacji przyjęcia koncepcji budowy zbiornika suchego rada kapitanów przygotowała swój pomysł.

- Każdy zbiornik musi mieć obwałowanie i w tej sytuacji przy jednym z obwałowań bocznych wystarczy wybudować jedną ściankę szczelną i powstanie kanał o dobrych parametrach żeglugi podczas, gdy reszta zbiornika może być sucha - wyjaśnia Andrzej Podgórski.

Przypomnijmy, całkowita pojemność suchego zbiornika w Raciborzu ma wynosić ok. 185 mln m3. Co powinno zabezpieczyć na wypadek wielkiej wody nie tylko Racibórz, ale także Kędzierzyn-Koźle i Opole oraz zmniejszyć zagrożenie powodziowe obszarów położonych poniżej czyli miast Brzeg, Oława i Wrocław. Otwarcie kopert w ogłoszonym już przetargu nastąpi 30 czerwca.

W poniedziałek (8.09) RZGW poinformowała, że wznawia żeglugę na Odrze. Na rzece tłoku jednak nie będzie.

- Żegluga jest ale nie jest ona taka, jak byśmy sobie tego życzyli, tak jak kiedyś funkcjonowała - mówi Czesław Szarek. - Ona jeszcze się broni i chce przetrwać.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał konwencję AGN. Czy widać jakieś zmiany?

- Uruchomiono wreszcie finansowanie przebudowy stopnia wodnego w Malczycach, co jest wąskim gardłem blokującym żeglugę na całej Odrze przy niedostatku wody - mówi Andrzej Podgórski.

- Sama rzeka potrzebuje pogłębienia. Nie można wciąż podwyższać wałów, bo jeśli Odra jest płytka, zamulona to ta woda i tak gdzieś się musi rozlać - dodaje Podgórski.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »