Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego…
2017-04-20, 16:01 Autor: Marek Świercz

Prof. Anna Pobóg Lenartowicz o związkach świętego Wojciecha z Opolem i politycznym geniuszu Bolesława Chrobrego

Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Paula Hołubowicz]
- Święty Wojciech jest tak ważny dla dziejów Polski, że wielu Polaków, nawet tych bardzo wierzących, uważa go za Polaka, a nie Czecha, biskupa praskiego i członka możnego rodu Sławnikowiców - mówiła w Loży Radiowej prof. Anna Pobóg Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.
W piątek w Opolu zaczyna się Święto Wojciechowe, jeden z punktów bogatego programu obchodów 800-lecia Opola. Według zaginionej kroniki dominikańskiej, św. Wojciech był w Opolu około roku 984 i ochrzcił pokaźną ilość mieszkańców osady. Według legendy, został po nim kamień z odciskiem stopy (jego replika znajduje się na Wzgórzu Uniwersyteckim, oryginał w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu), ale można mocno powątpiewać w jej autentyczność, bo takich wojciechowych kamieni - jak dodaje nasz gość: z różnymi rozmiarami stopy - jest w Polsce kilkanaście.

- Jedno jest jednak pewne: święty Wojciech był w Opolu otoczony kultem tak silnym, że nie osłabł nawet w czasach protestanckich - mówi nasz gość.

Według prof. Pobóg Lenartowicz, należy stanowczo odrzucić tezę, że Bolesław Chrobry celowo wysłał czeskiego biskupa, by nawracał Prusów i poniósł z ich ręki męczeńską śmierć.

- Pierwotnie Wojciech wybierał się na Połabie, ale cesarz Otton III mu to odradził, bo było tam niebezpiecznie. Prusy wydawały się być spokojne - mówi. - Pamiętajmy też, że Chrobry dał mu 30 zbrojnych i nie wiedział, że Wojciech ich odeśle. Jedno za to nie ulega wątpliwości: gdy Wojciech poniósł męczeńską śmierć, Chrobry potrafił w sposób genialny wykorzystać to politycznie.

Przypomnijmy: nie tylko wywalczył dla Polski metropolię, ale też zatrzymał szczątki świętego Wojciecha w Polsce, choć Otton III prawdopodobnie chciał je ze sobą zabrać.

- I zawieźć na Węgry. Węgierski Stefan otrzymał właśnie koronę, a kult Wojciecha, czyli Adalberta, był tam tak silny, że imię Bella stało się ulubionym imieniem królów z dynastii Arpadów - opowiada nasz gość.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »