Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bolesław Bezeg o tym, dlaczego nastała powszechna…
2016-02-24, 09:00 Autor: Marek Świercz

Bolesław Bezeg o tym, dlaczego nastała powszechna moda na Żołnierzy Wyklętych

[fot. Kamila Zawłocka]
[fot. Kamila Zawłocka]
- Ostatnio coraz częściej mówi się nie o antykomunistycznym podziemiu, ale o antykomunistycznym powstaniu, w którym w sumie wzięło udział około 600 tysięcy osób - powiedział w Loży Radiowej red.Bolesław Bezeg, koordynator kampanii edukacyjnej na temat Żołnierzy Wyklętych, która będzie miała miejsce na antenie Radia Opole i w przestrzeni publicznej miasta.
Z Bolesławem Bezegiem rozmawia Marek Świercz
Nasz gość opowiada, że mamy ostatnio wielki renesans zainteresowania powojenną partyzantką, żołnierzami antykomunistycznego podziemia, którzy nazywani są Żołnierzami Wyklętymi czy też Żołnierzami Niezłomnymi. Można wręcz mówić o pewnej idealizacji, mitologizacji tych formacji zbrojnych.

- Ale trudno się temu dziwić, bo to jest rodzaj odreagowania czasów, gdy te jednostki były nazywane bandami - mówi nam Bezeg. - Oczywiście takie mitologizowanie nie jest dobre, bo na żadnej wojnie nie mamy do czynienia z żołnierzami bez skazy, tym bardziej w przypadku wojny domowej, w której antykomunistyczni partyzanci mieli świadomość tragizmu swojej sytuacji, wiedzieli, że nie mają szans na zwycięstwo.

Przykładem tych kontrowersji może być głośny marsz ONR w Hajnówce, którego patronem był "Bury", znakomity żołnierz, który jest jednak odpowiedzialny za mordy na białoruskiej ludności cywilnej. To z tego powodu prezydent RP Andrzej Duda wycofał swój patronat nad tą imprezą.

- W ramach naszej kampanii edukacyjnej będziemy opowiadali o żołnierzach z terenu Opolszczyzny - mówi Bezeg. - To u nas zakończyła się prowokacja wymierzona w oddział "Bartka", to u nas UB ujęło "Zaporę", w okolicach Niemodlina walczyła grupa "Zagłoby", o której niewiele wiemy. Ubecja prowadziła też śledztwo w sprawie grupy opolskich licealistów, które otrzymało kryptonim "BBC", bo młodzież słuchała serwisów BBC, a to było nielegalne.

W programie kampanii jest także wystawa plenerowa oraz gra miejska.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »