Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Dariusz Łątka i Piotr Duch o tym, jak prywatny…
2016-01-28, 11:22 Autor: Marek Świercz

Dr Dariusz Łątka i Piotr Duch o tym, jak prywatny inwestor może skutecznie wspomóc sektor publiczny, choć z politycznych przyczyn łatwe to nie jest

Dariusz Łątka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dariusz Łątka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Duch [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Duch [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jako konsultant wojewódzkie do spraw neurochirurgii nie mogę się kierować partykularnym interesem Wojewódzkiego Centrum Medycznego, muszę brać pod uwagę epidemiologię – tak w Loży Radiowej dr Dariusz Łątka, ordynator oddziału neurochirurgii w WCM, tłumaczył swoje wsparcie dla niepublicznej kliniki Vital Medic, która właśnie rusza w Kluczborku. – Z mojego punktu widzenia Opolszczyzna potrzebuje nie dwóch, ale nawet trzech ośrodków – dodaje nasz gość.
Z Dariuszem Łątką i Piotrem Duchem rozmawiają Marek Świercz i Piotr Moc
Dr Łątka zjawił się w programie razem z Piotrem Duchem, prezesem Vital Medic, inwestorem, który kilka lat temu postanowił zainwestować w opolską służbę zdrowia, przeanalizował długość kolejek (trudno o lepszą metodę sprawdzenia, gdzie mamy niezaspokojone potrzeby), po czym zainwestował ciężkie pieniądze w klinikę neurochirurgiczną w Kluczborku. Dodajmy: z pełnym poparciem neurochirurgów z WCM, dla których jest to okazja do korzystania z naprawdę nowoczesnego sprzętu i wykonywania dodatkowych operacji, na które WCM pieniędzy nie ma.

Prezes Duch przekonał się jednak na własnej skórze, że inwestowanie w ten sektor nie jest w Polsce bezpieczne. Teoretycznie wiadomo było, że NFZ ma ogłosić otwarte konkursy na świadczenia medyczne, co pozwoliłoby nowym podmiotem na wejście do systemu. Tak się jednak nie stało, Fundusz ogłosił konkursy tylko na niektóre usługi (na przykład na rehabilitację, w tym rozdanie Vital Medic był pierwszy w powiecie i ósmy w regionie), ale konkurs na świadczenia neurochirurgiczne przesunięto na później. W efekcie klinika będzie mogła świadczyć w tym zakresie tylko usługi komercyjne.

Jedno jest jednak pewne: Vital Medic i jej spółka-córka Vital Medic Education wpisała się na stałe w opolski pejzaż medyczny, podpisując stosowne umowy z Uniwersytetem Opolskim i wchodząc ze swoją infrastrukturą w kluczowy dla regionu projekt utworzenia na opolskiej uczelni wydziału lekarskiego. Jak mówi dr Łątka, to modelowy i nieczęsty przykład sytuacji, w której prywatny podmiot wyręcza sektor publiczny w działaniach niezbędnych dla pacjentów.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »