Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-26, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Sytuacja opolskiej służby zdrowia tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Niedzielna Loża Radiowa, Małgorzata Wilkos, Piotr Pancześnik , Andrzej Pyziak, Grzegorz Peczkis, Tadeusz Jarmuziewicz, Roman Kolek, Piotr Piaseczny, Grzegorz Sawicki
Niedzielna Loża Radiowa, Małgorzata Wilkos, Piotr Pancześnik , Andrzej Pyziak, Grzegorz Peczkis, Tadeusz Jarmuziewicz, Roman Kolek, Piotr Piaseczny, Grzegorz Sawicki
Opolski oddział NFZ wydaje blisko 200 milionów złotych na leczenie opolskich pacjentów w innych województwach. Nad kondycją i rozwiązaniami dla służby zdrowia w naszym regionie na antenie Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali opolscy politycy.
- Skoro ten, kto ma dopłacać to jest samorząd, to tam ostatecznie ten jest bity, narzekamy, strofowany, bo do niego się na końcu ma pretensje, bo mogłeś dołożyć, a dołożyłeś mniej albo do czegoś innego - mówi Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej bieżącym problem mieszkańców Opolszczyzny, pomimo rządowych programów, wciąż jest brak dostępu do opieki specjalistów. - Coraz więcej pacjentów korzysta z tych świadczeń, coraz więcej pacjentów musi z własnej kieszeni dokładać do tego systemu i szukać rozwiązania, bo kolejki zamiast się skrócić, niestety się wydłużają.

Grzegorz Peczkis z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę na to, że pieniądze przyznawane przez urząd marszałkowski zasadniczo są wydawane w Opolu. - I to właśnie na tym polega gigantyczny problem prowincji - mówił. - To jest pierwszy rząd, który realizuje zwiększanie środków budżetowych na realizację podstawowych celów opieki medycznej i społecznej. Rok do roku sukcesywnie z założeniem do 2025 roku na poziomie 6%. Dodajmy, że jeden punkt procentowy to jest 18 miliardów złotych.

- Jako ordynator obserwuję bardzo negatywne zjawisko polegające na tym, że lekarze w Poradniach Opieki Zdrowotnej bezpodstawnie odsyłają sporo pacjentów do szpitali na SOR - zauważa Andrzej Pyziak formacji Kukiz'15. - Pieniądze są źle rozlokowywane, ponieważ szpitale robią mrówczą robotę, są zapchane, a lekarze w POZ-ach lepiej zarabiają przy mniejszym nakładzie swoich sił.

Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego jako podstawowe rozwiązanie obecnej sytuacji wskazuje zmianę sposobu kształcenia lekarzy. - Kształcimy 10 lekarzy na 100 tysięcy, gdzie średnia europejska jest duża wyższa. Jesteśmy jedynie przed Cyprem, Grecją itd. Limity wzrosły, ale póki co jeśli nie zwiększymy ilości lekarzy, których będziemy mogli zatrudniać, to wydaje mi się, że tej poprawy nie będzie.

- To, że lekarzy jest mniej na 1000 mieszkańców w Norwegii i Austrii jest efektem wieloletnich zaniedbań - mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Oprócz podziału środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, to urząd marszałkowski ma też własne dokonania, jak absolutna likwidacja rehabilitacji dziecięcej w naszym województwie. To nie jest tylko ostatnio Suchy Bór, nie tylko Jarnołtówek, ale Paczków i Otmuchów.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej zaważa, że niezrealizowana likwidacja NFZ-u to kluczowy błąd w systemie na korzyść konkurencyjnych oddziałów. - Takie rozwiązanie sprawdza się np. u naszych czeskich sąsiadów - mówi. - System jako taki wymaga fundamentalnych zmian, począwszy od NFZ-u, współpłacenia na najniższym możliwym poziomie redystrybucji tych środków, bo Czesi przeznaczają znacznie więcej ze środków budżetowych na ochronę zdrowia niż my, mając te same obciążenia, jeżeli chodzi o rynek pracy.

Obszar ochrony zdrowia należy analizować w dwóch aspektach, jako klasyczny zakład pracy i społeczeństwo - mówi Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Jeżeli chodzi o system kształcenia lekarzy, to polskie kształcenie lekarzy jest na stosunkowo wysokim poziomie. Mamy pewien problem demograficzny i do tego trzeba się już przygotować. Będzie nam się starzało społeczeństwo, bo taka jest demografia i to niezależnie od wieku emerytalnego. Musimy pewne specjalności przenosić o tym musimy myśleć.
Tadeusz Jarmuziewicz
Roman Kolek
Grzegorz Peczkis
Andrzej Pyziak
Grzegorz Sawicki
Małgorzata Wilkos
Piotr Piaseczny
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2024-06-04, godz. 10:30 Uwaga kierowcy! Ruch wahadłowy w Przełęku na DW 411 Ruch wahadłowy został wprowadzony na DW 411 w Przełęku w gminie Łambinowice. » więcej 2024-06-04, godz. 09:30 Wspólne świętowanie ważnych dla Polski rocznic Do wspólnego uczczenia ważnych dla Polski jubileuszy zaprasza Lokalna Grupa Działania 'Kraina Dinozaurów'. Spotkania Wolności odbędą się dzisiaj (4.06)… » więcej 2024-06-04, godz. 09:30 Piknik Wolności z okazji 4 czerwca w Opolu. Będziemy wspominać 35 lat od pamiętnych wyborów 4 czerwca mija 35 rocznica pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Z tej okazji marszałek województwa Andrzej Buła zaprasza wszystkich mieszkańców… » więcej 2024-06-04, godz. 08:00 Miejsce biznesu zajmą NGO'sy. Nowe plany dla dawnego kina w Prudniku Jeden z dwóch prudnickich obiektów Regionalnego Inkubatora Przedsiębiorczości zmieni przeznaczenie. Będą tam lokowane organizacje pozarządowe. W budynku… » więcej 2024-06-03, godz. 21:46 Andrzej Buła w Nysie. O wyborach, pozycji na liście i podejściu do głosowania Andrzej Buła odwiedził Nysę, gdzie przedstawił program, z którym startuje w wyborach do Europarlamentu. - Uprawiam politykę poprzez relację z ludźmi, a… » więcej 2024-06-03, godz. 19:27 Tragiczne zdarzenie na osiedlu Dambonia w Opolu. Znaleziono zwłoki z raną postrzałową głowy Ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy znaleziono na jednym z trawników na osiedlu Dambonia w Opolu. » więcej 2024-06-03, godz. 19:15 Kolejni zawodnicy żegnają się z kędzierzyńską ZAKSĄ Po sezonie 2023/2024 z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle żegnają się kolejni zawodnicy: Bartosz Bednorz, Dmytro Pashytskyy, Twan Wiltenburg, Przemysław… » więcej 2024-06-03, godz. 19:00 Około 70 zgłoszeń o znęcaniu się nad zwierzętami otrzymuje co roku opolska policja Zastrzelony bocian w Hajdukach Nyskich, czy czterokrotnie postrzelona kotka opiekująca się kociętami w Siołkowicach. Co rusz słyszymy o przypadkach ludzkiego… » więcej 2024-06-03, godz. 16:30 Młodzi pacjenci bawili się i słuchali o zdrowym jedzeniu z okazji Dnia Dziecka w USK Opole Poprawa humoru najmłodszym pacjentom i edukacja żywieniowa. Te dwa cele przyświecały organizacji Dnia Dziecka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. » więcej 2024-06-03, godz. 16:29 Jest akt oskarżenia ws. zuchwałego napadu w Opolu. Napastnik odpowie za usiłowanie zabójstwa Pod zarzutem usiłowania zabójstwa stanie przed sądem Edward K., który zimą zeszłego roku dokonał w centrum Opola napadu na seniora. Prokuratura Rejonowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »