Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-15, 11:09 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg przygotowuje plan przebudowy systemu oczyszczalnia ścieków

Brzeska oczyszczalnia w czasie powodzi [fot. PWiK Brzeg]
Brzeska oczyszczalnia w czasie powodzi [fot. PWiK Brzeg]
Około 20 milionów złotych może kosztować popowodziowy remont i przebudowa brzeskiego systemu oczyszczania ścieków. Inwestycja pozwoliłaby uniknąć kolejnych wyłączeń w sytuacji zwiększonych poziomów wody w Odrze.
Jak mówi prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Artur Stecuła, jednym z głównych zadań będzie wymiana poniemieckich elementów systemu kanalizacji burzowej.

- Chcielibyśmy zwiększyć retencję wód przypadkowych, opadowych, które pozwolą nam też na bardziej stabilną pracę oczyszczalni, kiedy będziemy mieli do czynienia z nawalnymi deszczami. Chcemy zrobić nowe osadniki wód deszczowych. To rozwiązanie analogiczne do tego, jakie zostało zastosowane kilka lat temu we Wrocławiu. Tam też takie zbiorniki chroniące oczyszczalnię przed napływem wód opadowych zostały zrealizowane.

Szczegółowy zakres potrzebnych prac ma zostać ustalony do końca tygodnia. Szacowany termin ich realizacji to dwa lata.

Jak podkreśla prezes brzeskich wodociągów, niezależnie od tego konieczne będą także działania ze strony Tauronu dostarczającego prąd do zasilania urządzeń w oczyszczalni.

- Żeby nie było takiej sytuacji, że przy wodzie 6,20 pojawia się woda w kanałach kablowych, czyli musi Tauron też przebudować swoją infrastrukturę. My ten temat zgłaszaliśmy. Wiem, że starostwo też przewidywało zgłoszenie tego typu inwestycji jako ważnej pod kątem przyszłego zabezpieczenia miasta.

Dodajmy, że do oczyszczalni w Brzegu trafiają ścieki nie tylko z samego miasta. Instalacja zabezpiecza także gminy Skarbimierz, Olszanka, Lewin Brzeski, czy część dolnośląskiej gminy Oława.
Artur Stecuła
Artur Stecuła

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
39404142434445
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »