Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-15, 11:09 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg przygotowuje plan przebudowy systemu oczyszczalnia ścieków

Brzeska oczyszczalnia w czasie powodzi [fot. PWiK Brzeg]
Brzeska oczyszczalnia w czasie powodzi [fot. PWiK Brzeg]
Około 20 milionów złotych może kosztować popowodziowy remont i przebudowa brzeskiego systemu oczyszczania ścieków. Inwestycja pozwoliłaby uniknąć kolejnych wyłączeń w sytuacji zwiększonych poziomów wody w Odrze.
Jak mówi prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Artur Stecuła, jednym z głównych zadań będzie wymiana poniemieckich elementów systemu kanalizacji burzowej.

- Chcielibyśmy zwiększyć retencję wód przypadkowych, opadowych, które pozwolą nam też na bardziej stabilną pracę oczyszczalni, kiedy będziemy mieli do czynienia z nawalnymi deszczami. Chcemy zrobić nowe osadniki wód deszczowych. To rozwiązanie analogiczne do tego, jakie zostało zastosowane kilka lat temu we Wrocławiu. Tam też takie zbiorniki chroniące oczyszczalnię przed napływem wód opadowych zostały zrealizowane.

Szczegółowy zakres potrzebnych prac ma zostać ustalony do końca tygodnia. Szacowany termin ich realizacji to dwa lata.

Jak podkreśla prezes brzeskich wodociągów, niezależnie od tego konieczne będą także działania ze strony Tauronu dostarczającego prąd do zasilania urządzeń w oczyszczalni.

- Żeby nie było takiej sytuacji, że przy wodzie 6,20 pojawia się woda w kanałach kablowych, czyli musi Tauron też przebudować swoją infrastrukturę. My ten temat zgłaszaliśmy. Wiem, że starostwo też przewidywało zgłoszenie tego typu inwestycji jako ważnej pod kątem przyszłego zabezpieczenia miasta.

Dodajmy, że do oczyszczalni w Brzegu trafiają ścieki nie tylko z samego miasta. Instalacja zabezpiecza także gminy Skarbimierz, Olszanka, Lewin Brzeski, czy część dolnośląskiej gminy Oława.
Artur Stecuła
Artur Stecuła

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Mazowsza'. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic i podwórek po zalaniu przez rzekę Biała Głuchołaska. » więcej 2024-10-01, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani z powodu zalania podczas powodzi. » więcej 2024-10-01, godz. 12:01, Wiadomości z regionu Opolski hub pomocowy przeniesiony na ul. Północną. "Duża powierzchnia na dary dla powodzian" 7 tysięcy metrów kwadratowych liczy magazyn przeznaczony pod hub przeładunkowy darów dla powodzian w naszym regionie. » więcej 2024-10-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Tysiąc mieszkań w Głuchołazach bez ciepła do połowy października. Zalało piece gazowe 34 budynki Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach nie mają obecnie centralnego ogrzewania. To oznacza tysiąc mieszkań bez ciepła. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »