Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-20, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Powodzianie otrzymują po 6 tysięcy złotych od Caritas. "Teraz widzą największe potrzeby"

Mobilna komisja Caritas [fot. www.facebook.com/Caritas Diecezji Opolskiej]
Mobilna komisja Caritas [fot. www.facebook.com/Caritas Diecezji Opolskiej]
Ponad 300 kart przedpłaconych dla powodzian rozdysponowała Caritas Diecezji Opolskiej. To wsparcie o wartości 6 tysięcy złotych, dzięki któremu osoby poszkodowane we wrześniu mogą zaspokoić najpilniejsze potrzeby.
Są jednak cztery kryteria, mianowicie wiek emerytalny, niepełnosprawność, samotne wychowywanie dzieci i rodzina z co najmniej dwójką dzieci.

- Dla Diecezji Opolskiej przyznano 1000 kart z taką kwotą, a w 65 gminach zostało zalanych ponad 2300 gospodarstw domowych - mówi ksiądz dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

- Pracują takie mobilne zespoły Caritas i one odwiedzają gospodarstwa, wypełniając protokoły oraz dokumentując wspomniane kryteria. Później wnioski trafiają tutaj do centrali, bo u nas mamy taką komisję weryfikacyjną.

Nie ma natomiast szans, że uda się rozdysponować 700 pozostałych kart do Bożego Narodzenia.

- Z całą pewnością nie zdążymy, ale muszę powiedzieć, że kiedy spotykamy się z ludźmi w celu wręczenia kart, ci ludzie naprawdę doceniają pomoc. Mówią, że teraz naprawdę wiedzą, jakie mają potrzeby i priorytety. Po ochłonięciu i upływie odpowiedniego czasu oglądają swoją sytuację, a nagle przychodzi pomoc, która jest bardzo dobra - dodaje ksiądz Drechsler.

Do tej pory Caritas Diecezji Opolskiej przekazała powodzianom pomoc o łącznej wartości niemal 11 milionów złotych.
Arnold Drechsler 1
Arnold Drechsler 2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »